W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie i Aldonie oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban – litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. Teatralna konwencja wydobyła z powieści poetyckiej Mickiewicza uniwersalne, a także aktualne, aluzyjnie zaznaczone sensy. Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tzw. historyzm maski - umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć ważny problem polskiego patriotyzmu. Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode.
W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Mickiewicza. W jego opinii "będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób „zła dobrem zwyciężyć”, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada".
Adaptacja i reżyseria – Jerzy Machowski
Zdjęcia – Wojciech Suleżycki
Scenografia i kostiumy – Aleksandra Reda i Klaudia Klimka
Muzyka – Ignacy Zalewski
Choreografia – Jacek Przybyłowicz
Montaż – Jakub Motylewski.
Występują: Karol Pocheć (Konrad Wallenrod), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Aldona), Marek Barbasiewicz (Halban), Dariusz Biskupski (Kiejstut), Edyta Januszewska i Alicja Karluk (Siostry Aldony), Lech Mackiewicz (Arcykomtur), Krzysztof Wakuliński (Komtur Królewiecki), Szymon Kuśmider (Komtur Chełmiński), Paweł Szczesny (Komtur Elbląski), Szymon Rząca (Komtur Dzierzgoński), Krzysztof Szczepaniak (Witold) i inni.
„Konrad Wallenrod”, TVP1, 12 grudnia o godz. 21.00.
Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).