• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na antenach TVP

17:32, 19.01.2023
160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na antenach TVP!!! pusty LEAD !!!

W związku z obchodami jubileuszowej rocznicy wybuchu polskiego powstania narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu, Telewizja Polska zaprasza widzów na audycje upamiętniające bohaterskie walki. Powstanie ogłosił Komitet Centralny Narodowy specjalnym manifestem wydanym 22 stycznia 1863 w Warszawie. Zryw trwał do jesieni 1864 roku, zasięgiem objął ziemie zaboru rosyjskiego – Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – i był największym zbrojnym powstaniem  niepodległościowym Polaków w okresie zaborów.

 
„Historia w ożywionych obrazach – Artur Grottger. Kucie kos”

Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uświetni koncert „1863 – Ku Wolności. Koncert inaugurujący obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego” realizowany w ramach programu Niepodległa, który będzie transmitowany z Teatru Narodowego na antenie TVP Historia 22 stycznia o godzinie 19:00. Ponadto w programie TVP Historia znajdą się tego dnia: teleturniej „Giganci Historii”, który przybliży fakty polskiego zrywu powstańczego, film dokumentalny o polskim malarzu „Historia w ożywionych obrazach – Artur Grottger. Kucie kos” oraz przedwojenna ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. TVP1 i TVP Dokument wyemitują 22 stycznia dokumentalny film Przemysława Bednarczyka pt. „Rok 1863”. W czwartek, 19 stycznia TVP Historia zaprasza na premierowy odcinek publicystycznego cyklu Piotra Gursztyna na temat powstania pt. „1863 Równość, Wolność, Niepodległość”.

19.01, godz. 18:30 – TVP Historia „1863 Równość, Wolność, Niepodległość”.


Ogromny w skali i liczbie działań zryw, choć zakończył się klęską, był kluczowym doświadczeniem dla pokolenia, które w 1918 roku wywalczyło Polsce niepodległość. W sześcioodcinkowym cyklu rozmów z wybitnymi polskimi historykami Piotr Gursztyn przybliży sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną na ziemiach przed wybuchem powstania, jak i po jego zakończeniu. Goście programu przedstawią przebieg walk, organizację i uzbrojenie oddziałów powstańczych, jej przywódców oraz mniej znane wydarzenia z roku 1863.

22.01, godz. 13:00 – TVP 1; godz. 22:00 – TVP Dokument „Rok 1863”

Film dokumentalny ukazujący sytuację na ziemiach polskich przed powstaniem, jego przebieg oraz skutki. Jaki był ten drugi w XIX wieku zryw: nieprzemyślany, niepotrzebny, niezaplanowany, czy z szansą na powodzenie? Kim byli główni inspiratorzy Powstania Styczniowego, młodymi idealistami czy konserwatywnymi politykami dążącymi do ugody z zaborcą i spokojnego życia? Na podobne pytania spróbują odpowiedzieć twórcy filmu wyprodukowanego przez Telewizję Polską. Reż. Przemysław Bednarczyk, występują: Albert Pawłowski, Wojciech Twardowski, Danuta Dolecka.

22.01, godz. 14:25 – TVP Historia „Wierna rzeka”   Bohaterem filmu z roku 1936 jest książę Odrowąż, który wydostaje się z oblężonego obozowiska powstańców, by przekazać ważne dokumenty dyktatorowi Powstania Styczniowego. W czasie ucieczki przed rosyjską obławą zostaje postrzelony i dociera do majątku Niezdoły. Tu troskliwą opieką otacza rannego Mija Brynicka, piękna szlachcianka, która wraz ze starym kucharzem pod nieobecność ojca, który również walczy w powstaniu, zajmuje się dworem. Pomiędzy młodymi rodzi się gorące uczucie. Powstanie toczy się dalej, a zakochanych czeka wiele bolesnych chwil. Reż. Leonard Buszkowski, występują: Mieczysław Cybulski, Barbara Orwid, Józef Orwid, Kazimierz Junosza-Stępowski.

22.01, godz. 16:10 – TVP Historia
„Historia w ożywionych obrazach – Artur Grottger. Kucie kos”   „Kucie kos” Artura Grottgera to rysunek z cyklu „Polonia” poświęconego Powstaniu Styczniowemu. Praca przedstawia kucie kos bojowych dla powstańczych oddziałów kosynierów. Film Marka Brodzkiego przybliży okoliczności powstania dzieła oraz kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy powstańcy zastygli w ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszą komentarze wybitnych historyków, znawców historii Polski. Reż. Marek Brodzki, obsada aktorska: Andrzej Kłak, Justyna Kowalska, Jan Marczewski, Adrian Brząkała

22.01, godz. 16:30 – TVP Historia

„Giganci historii – Powstanie Styczniowe”
  Tematem teleturnieju TVP Historia będzie Powstanie Styczniowe, które było manifestacją woli Polaków dążących do odzyskania niepodległości. Chociaż z dwustu tysięcy rodaków wcielonych do rosyjskiej armii po Powstaniu Listopadowym, do domu wrócił zaledwie co dziesiąty, to mobilizacja do walki i nadzieja na zwycięstwo były ogromne. Rosja była osłabiona po przegranej na Krymie z Francuzami, Brytyjczykami i Turkami. Do walki o niepodległość Polski stanęło trzysta pięćdziesiąt tysięcy powstańców. Przez półtora roku walczyli z Rosjanami, licząc na poparcie państw zachodnich. Zginęły dziesiątki tysięcy Polaków w walce lub straconych przez zaborcę. Około czterdziestu tysięcy zesłano na Syberię, powszechne były konfiskaty mienia i intensywna rusyfikacja. Jednak walka powstańców wpłynęła na postawy niepodległościowe kolejnych pokoleń, które doczekały wolnej Polski. Przegrane powstanie okupione tysiącami ofiar po latach stało się mitem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. „Miało w sobie nieznaną wielkość” – twierdził Józef Piłsudski.

22.01, godz. 19:00 – TVP Historia; godz. 22:20 – TVP 1

„1863 – Ku Wolności. Koncert inaugurujący obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego”  
Widowisko historyczno-muzyczne to wielowątkowa opowieść o czasach Powstania Styczniowego, realizowana w ramach programu Niepodległa na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. W repertuarze znajdą się oryginalne pieśni powstańcze w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego oraz premierowe kompozycje do wierszy Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida oraz Adama Asnyka. Warstwę muzyczną uzupełni narracja historyczna przedstawiona w formie animacji oraz nowoczesnej, multimedialnej scenografii. Widowisko w reżyserii Bolesława Pawicy i Marcina Kołaczkowskiego w nowatorski sposób przybliży współczesnemu widzowi realia i klimat największego, polskiego zrywu niepodległościowego XIX wieku. Na scenie wystąpią: Piotr Cugowski, Olga Szomańska, Sławek Uniatowski, Dagadana, Janusz Radek, Marek Bałata, Zosia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Przybylski, Jarosław Gajewski i inni.

22.01, godz. 20:55 – TVP Historia

„Złota obrączka”
               Często w małych przedmiotach zawiera się wielka historia. Jeżeli jest to ślubna obrączka, historia zyskuje wymiar emocjonalny i symboliczny. W tym przypadku właśnie dzięki niej możemy opowiedzieć więcej o postaci niezwykłej. Zygmunt Sierakowski – polski generał, działacz niepodległościowy, dowódca Powstania Styczniowego na Żmudzi – jak wielu polskich patriotów, przeszedł przez śledztwo, zesłanie na roboty przymusowe pod wojskowym rygorem, konspirację i zakończoną śmiercią walkę o wolność. Niewielu dorównywało Sierakowskiemu zdolnościami, pasją, niespożytą energią, rozległymi horyzontami, a także perspektywami kariery. Dzięki talentom dyplomatycznym odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej. Reż. Tomasz Płuciennik, Wojciech Kalwat, Elżbieta Rottermund