• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Finaliści konkursu na projekt filmu dokumentalnego III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

10:14, 10.02.2023
Finaliści konkursu na projekt filmu dokumentalnego III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”!!! pusty LEAD !!!

W poniedziałek, 6 lutego Zespół selekcyjny ds. Pitchingu III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” wyłonił 10 finalistów konkursu na projekt filmu dokumentalnego. Zakwalifikowani do finału twórcy będą się ubiegać o główną nagrodę podczas Pitchingu FKN jaką jest realizacja projektu przez Telewizję Polską.

 
III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość"

W poniedziałek, 6 lutego Zespół selekcyjny ds. Pitchingu III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” wyłonił 10 finalistów konkursu na projekt filmu dokumentalnego. Zakwalifikowani do finału twórcy będą się ubiegać o główną nagrodę podczas Pitchingu FKN jaką jest realizacja projektu przez Telewizję Polską.

Do konkursu na projekt filmu dokumentalnego wpłynęło 56 zgłoszeń. W ocenie brano pod uwagę oryginalność, jakość warsztatową, walory artystyczne, dopasowanie do tematyki festiwalu oraz wartość merytoryczną, kreatywność, innowacyjność, przejrzystość struktury filmu i uniwersalność przekazu. 10 finalistów zawalczy o główną nagrodę podczas Pitchingu FKN 23 lutego. Laureata konkursu poznamy już 1 marca podczas uroczystej Gali zamykającej III edycję Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.

Zainteresowanie konkursem przekroczyło nasze oczekiwania. W sumie wpłynęło aż 56 projektów. To dowodzi, że jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia i nasza w tym rola jako telewizji publicznej, by rozwijać polską produkcję dokumentalną. Sama formuła również się sprawdziła. Konkurs daje twórcom wymierne korzyści - zwycięzca ubiegłorocznego konkursu będzie miał swą premierę już podczas tegorocznego festiwalu. To duża rzecz, bo inwestujemy w polski dokument. Teraz przed swoją szansą stanęła kolejna dziesiątka finalistów, którzy zawalczą o główną nagrodę. Życzę im powodzenia i trzymam kciuki, by wygrał projekt, który będzie promował naszą kulturę i historię, również poza granicami kraju. I już dziś zachęcam do następnej edycji konkursu tej za rok, bo projekt będziemy kontynuowalipodsumował Piotr Legutko, przewodniczący Zespołu selekcyjnego ds. Pitchingu.

Lista finałowych projektów:

  1. „Dalej od Magellana. Na podstawie dziennika wypraw prof. Krzysztofa Kwareckiego” - Mirosław Krzyszkowski
    Opowieść o drugiej polarnej wyprawie PAN oczami uczestnika prof. Kwareckiego. W filmie córka profesora podąża śladami jego historii, aby przywrócić pamięć o polskich polarnikach.
  2. „Kino Muranów” - Aneta Zagórska
    Kino Muranów powstało na początku lat 50-tych na ruinach żydowskiej dzielnicy Warszawy. To niezwykłe miejsce było świadkiem burzliwych wydarzeń w historii Polski. Do dziś jako kino artystyczne i niepokorne uosabia wolność, która od zawsze króluje w polskich produkcjach filmowych.
  3. „Mój Harbin” - Joanna Pieciukiewicz
    Przybyli z nieistniejącego kraju i wskazali na mapie wioskę rybacką w Mandżurii, która w kilka lat stała się ich domem, metropolią i magnesem dla zuchwalców, szukających dobrobytu, wolności i przygody. To historia założenia przez Polaków miasta Harbin w Chinach.
  4. „Dziewczyny wojenne. Prawdziwe historie” - Łukasz Modelski
    Film na podstawie książki „Dziewczyny Wojenne. Prawdziwe historie”, która posłużyła za kanwę serialu TVP. Młode kobiety, wchodzące w życie w roku 1939, zmieniają się w żołnierzy podziemia.
  5. „Dziewczynka bez przyszłości” - Tomasz Magierski
    Film przedstawia powojenną Polskę i Polaków w nieznanych fotografiach Leonarda McCombe z 1946 roku. Sam autor opowiada o okolicznościach i emocjach związanych z ich powstaniem.
  6. „Polski Champollion” - Piotr Krzyżanowski
    Fabularyzowany dokument o Józefie Tadeuszu Miliku przybliżający postać genialnego polskiego naukowca, który przyczynił się do odczytania zwojów z Qumran. Ich odkrycie uważa się za jedno z największych znalezisk archeologicznych XX wieku.
  7. „Profesor Michałowski. Droga do Faras” - Władysław Jurków
    Prof. Michałowski odkrywa katedrę w Faras i walczy o ocalenie zabytków skazanych na zagładę w dolinie Nilu. Polski Indiana Jones i kulisy największego sukcesu polskiej archeologii.
  8. „Axis Mundi Karola Schayera” - Wojciech Królikowski
    Grupa architektów, absolwentów Politechniki Lwowskiej na czele z Karolem Schayerem zmieniła oblicze Katowic. Jak powstało najnowocześniejsze muzeum w Europie? Dlaczego Niemcy zburzyli nowy gmach?
  9. „Japoński Kujawiak” - Dagmara Furgał
    Dwie pary, polska i japońska stworzyły wyjątkowy pomost między dwiema zupełnie różnymi kulturami. Przyjaźń i japońska fascynacja polskim folklorem będą motywem przewodnim filmu, w którym w scenie finałowej 1300 Japończyków zatańczy poloneza.
  10. „Czerwone niebo” - Marek Luzar
    Opowieść o pragnieniu miłości i spełnionym życiu. 22-letnia komendantka AK dokonuje szeregu bohaterskich czynów, a jej dziewczęca radość życia kontrastuje z twardą rzeczywistością.

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” (22 lutego – 1 marca) jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej oraz upamiętnianie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków.

Aktualne informacje są publikowane są na stronie festiwalu, profilach fb FKN i „TVP włącz się” oraz IG festiwalu.

Zapraszamy na stronę festiwalu