W 1822 roku Adam Mickiewicz, wydał w Wilnie inspirowany lokalnym folklorem cykl „Ballad i romansów”. Otwierająca go „Romantyczność” stała się manifestem nowego nurtu i nadała ton całej epoce. Język romantycznych symboli był przywoływany we wszystkich kluczowych dla historii polskiego społeczeństwa momentach. Dlatego z okazji dwusetnej rocznicy wydania tomiku „Ballad i romansów” rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. III edycja festiwalu wydzieliła osobną przestrzeń twórcom, którzy wzięli na warsztat romantyczne teksty i zaproponowali ich nowe interpretacje. Spektakle, dokumenty, programy i wydarzenia muzyczne inspirowane epoką romantyzmu, zyskały szczególne miejsce.
Pozostałe kategorie festiwalowe to:
Zwiastun – kategorie festiwalowe do pobrania
Każdy dzień festiwalu będzie poświęcony innej kategorii. Podczas festiwalu widzowie mogą głosować na stronie fkn.tvp.pl na trzy najlepsze pozycje festiwalowe. Wybraną przez widzów produkcję poznamy w trakcie uroczystej Gali 1 marca.
Festiwal odbywa się w dniach 22 lutego do 1 marca na stronie www.fkn.tvp.pl, na której bezpłatnie, również poza Polską, będzie można oglądać ofertę festiwalową. Natomiast w weekend 24 – 26 lutego, wybrane produkcje prezentowane będą również na wielkim ekranie, w warszawskim kinie Iluzjon. W repertuarze kina znajdą się najnowsze filmy, seriale i dokumenty, a wśród nich prapremiera filmu „Filip” (reż. Michał Kwieciński), „Marzec’68” (reż. Krzysztof Lang), „Sonata” (reż. Bartosz Blaschke), „Prorok” (reż. Michał Kondrat), „Orlęta. Grodno’39” (reż. Krzysztof Łukaszewicz) i „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut) oraz zwycięzca poprzedniej edycji konkursu na projekt filmu dokumentalnego wyprodukowany przez Telewizję Polską pt. „Klątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywców”. Niewątpliwą atrakcją będą spotkania z twórcami filmów „Filip”, „Marzec’68” oraz „Sonata”.
W kinie Iluzjon przewidziano również atrakcje dla najmłodszych widzów. W programie niedzielnego poranka z TVP ABC pokaz spektaklu „Misja Lolka Skarpetczaka” i programu „Figu Migu na planecie Czochras” oraz spotkanie z bohaterami, zabawy, konkursy i inne niespodzianki.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest inicjatywą Telewizji Polskiej i prezentuje najlepsze produkcje i koprodukcje TVP o tematyce tożsamościowej.
Więcej na stronie fkn.tvp.pl oraz na profilach festiwalowych FB i IG.