TVP Nauka popularyzuje wiedzę z zakresu przyrody, techniki oraz technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Oferta programowa jest skierowana do odbiorcy powyżej 14 roku życia. W emitowanych codziennie pasmach tematycznych prezentowane są treści oparte na faktach i dowodach naukowych. Nad jakością programu czuwa Rada Naukowa złożona z najwybitniejszych polskich uczonych.
To jedyna na polskim rynku stacja transmitująca najważniejsze wydarzenia ze świata nauki, takie jak ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach chemii, fizyki, ekonomii i medycyny lub fizjologii. Wiosną widzowie będą mogli na żywo obserwować start misji JUICE realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, której celem jest zbadanie Jowisza i jego księżyców.
TVP Nauka nigdy nie nudzi przedstawiając wiedzę w przystępny i ciekawy sposób, choćby za sprawą opartego na oryginalnym formacie Telewizji Polskiej teleturnieju „Giganci Nauki”, którego gospodarzem jest Łukasz Nowicki. W ofercie programowej stacji znajdują się też fascynujące filmy dokumentalne, intrygujące programy popularyzujące wiedzę, a także wciągające debaty naukowe. Franek Cofta w codziennym programie „Jasne jak słońce” odkrywa tajemnice zjawisk oraz przedmiotów, które wszyscy powinniśmy dobrze znać i pyta m.in. o to, „ile ważą chmury” czy „komu nie zaśpiewamy 100 lat”. Bogumił Radajewski zgłębia tajemnice kosmosu w programie „Astronarium”, a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwia widzom uczestniczenie w niezwykłych dokonaniach polskich chirurgów w cyklu dokumentalnym „Tajemnice operacji”. Jednym z głównych celów programu jest dokumentowanie i prezentowanie w atrakcyjny sposób unikalnej polskiej przyrody oraz dokonań rodzimych badaczy. Dariusz Gross w programie „Polskie Parki Narodowe” prezentuje wyniki żmudnej pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze, a Radek Brzózka w nowym, specjalnie realizowanym cyklu: „Jak to działa – Ekologia” przybliży widzom technologiczne rozwiązania, które pozwalają chronić środowisko. Z kolei w cotygodniowym programie „Raport Naukowy” widzowie znajdą podsumowanie najważniejszych, bieżących wydarzeń ze świata nauki.
W TVP Nauka nie brakuje też pasjonujących, realizowanych w najdalszych zakątkach świata, filmów i cyklów dokumentalnych, jak np.: „Czy wiesz, że?”, „Wielkie wynalazki” i „Wędrówki kontynentów”. Na antenie goszczą także znane i lubiane programy zrealizowane przez Telewizję Polską m.in.: „Sonda” i „Sonda 2”, „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem”, „Operacja zdrowie”, czy przybliżający postaci polskich naukowców cykl „Geniusze i marzyciele”.
Bogactwo oferty programowej sprawia, że w TVP Nauka znajdą interesujące pozycje zarówno widzowie starsi i młodsi, wytrawni znawcy nauki i ci, którzy swoją przygodę z nauką dopiero zaczynają.
W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego na świecie polskiego naukowca. Obchody Roku Kopernika TVP Nauka zainaugurowała 19 lutego. Z tej okazji na antenie pojawią się filmy dokumentalne dotyczące fromborskiego kanonika oraz wielkie widowiska artystyczne, które prezentować będą dorobek wielkiego polskiego astronoma.
Wiosną w TVP Nauka pojawi się wiele nowości, m.in. cykl dokumentalny „Dorwać wirusa” ukazujący osiągnięcia wirusologów, wspomniany program „Jak to działa – Ekologia” oraz zagraniczne produkcje dokumentalne (m.in.: „Niedziela z profesorem Jimem Al-Khalili”, opowiadająca o pracy znanego naukowca badającego wszechświat i mikroskopijny świat mechaniki kwantowej, „W sidłach Frankensteina” przedstawiająca mroczne strony medycyny, a także obsypana nagrodami seria „Wszechświat żywy”, wprowadzająca widzów w skomplikowany i fascynujący świat kosmosu, planetologii i astrobiologii). Nie zabraknie też kontynuacji „Raportu naukowego”, „Gigantów nauki” i „Tajemnic sal operacyjnych”.
TVP Nauka zaprasza do współpracy ośrodki badawcze, zarówno uniwersyteckie oraz te niezależne, a także naukowców i popularyzatorów nauki, inżynierów i wynalazców oraz technologiczne start-upy.
Program TVP Nauka jest dostępny na kanale dwudziestym szóstego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej (MUX-6) oraz w ponad stu sieciach kablowych – m.in. Vectra, Toya czy Promax.