• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Rozpoczął się III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

17:11, 22.02.2023
Rozpoczął się III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”!!! pusty LEAD !!!

W środę, 22 lutego rozpoczął się III Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. W ofercie wydarzenia znajdują się starannie wyselekcjonowane produkcje i koprodukcje TVP dotyczące polskiej kultury i historii. Festiwal jest organizowany w formule online, a wybrane filmy fabularne i dokumentalne oraz seriale i programy dla dzieci będzie można obejrzeć na dużym ekranie m.in. prapremierę nagradzanego na festiwalach w kraju i zagranicą filmu pt. „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Oferta festiwalowa jest udostępniona bezpłatnie podczas całego wydarzenia.

 
III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość"

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” prezentuje produkcje i koprodukcje Telewizji Polskiej poświęcone wartościom narodowym, patriotycznym i tożsamościowym. Jest inicjatywą, która ma na celu upamiętniać historię i dokonania wybitnych Polaków.

Aneta Woźniak, dyrektor festiwalu, podkreśliła rosnące zainteresowanie wydarzeniem i jego znaczenie również poza granicami kraju. Zwróciła uwagę na różnorodność prezentowanych produkcji. W tej edycji festiwalu – to ponad 300 godzin materiałów wideo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapytana o udział Festiwalu Kultury Narodowej w budowaniu wartości patriotycznych, powiedziała – Mówimy o tym w sposób nowoczesny (…). Wszystkie produkcje są bardzo dobrej jakości, czy to dokument, czy koncert, czy spektakl, czy publicystyka kulturalno-historyczna.

Oferta festiwalu została podzielona na osiem kategorii: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Publicystyka kulturalno-historyczna, Rekonstrukcja, „Polak Mały”, Koncert i widowisko, Teatr oraz kategoria specjalna Romantyzm. Każdy dzień Festiwalu będzie poświęcony innej kategorii. Widzowie mogą też głosować na stronie fkn.tvp.pl na najlepsze pozycje festiwalowe od 22 do 28 lutego do godziny 16:00. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.fkn.tvp.pl, na której, również poza Polską, można oglądać prezentowane w tej edycji produkcje, a także rozmowy z gośćmi studia festiwalowego – znanymi twórcami i cenionymi postaciami świata kultury. O najciekawszych produkcjach i nie tylko, rozmawiać będziemy codziennie o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00 i 20:00 na stronie wydarzenia. Studio festiwalowe o 20:00 będzie można zobaczyć również w TVP Historia i TVP Historia 2, a w TVP1 zaprosimy na specjalne podsumowanie dnia festiwalowego o 20:00.

W weekend 24-26 lutego, w warszawskim kinie Iluzjon odbędą się pokazy wybranych z oferty festiwalu produkcji oraz niedzielny poranek dla dzieci. Wszystkie pokazy w kinie są bezpłatne. Program pokazów w kinie Iluzjon

Drugiego dnia, 23 lutego, podczas Pitchingu zaprezentują się finaliści konkursu na projekt filmu dokumentalnego. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską.

Festiwal zakończy się 1 marca uroczystą Galą, podczas której zostaną wręczone najlepszym twórcom statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów. Również tego dnia poznamy laureata konkursu na najlepszy projekt filmu dokumentalnego oraz dowiemy się, na którą produkcję najliczniej głosowali widzowie.

Aktualne informacje są publikowane na stronie festiwalu www.fkn.tvp.pl, profilach fb FKN i „TVP włącz się” oraz IG festiwalu.

Zwiastun festiwalu

Wśród zakwalifikowanych produkcji znalazły się:

W kategorii FILM I SERIAL FABULARNY:

Filmy fabularne:

  • „Filip” (reż. Michał Kwieciński), prapremiera – film na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda o polskim Żydzie pracującym jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu w Niemczech podczas II wojny światowej.
  • „Marzec’68” (reż. Krzysztof Lang) – burzliwa historia marca 1968 roku ukazana z perspektywy dwójki młodych ludzi, których połączyła trudna miłość.
  • „Sonata” (reż. Bartosz Blaschke) – prawdziwa historia wyjątkowego muzyka Grzegorza Płonki, u którego dopiero dzięki właściwie postawionej diagnozie, odkryto wyjątkowy talent muzyczny.
  • „Prorok” (reż. Michał Kondrat) – film o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.
  • „Orlęta. Grodno’39” (reż. Krzysztof Łukaszewicz) – pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku.
  • „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut) – film opowiada o misji polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na Morzu Północnym w 1940 roku.

Seriale:

  • „Korona królów. Jagiellonowie” (reż. Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Łukasz Wiśniewski, Piotr Fiedziukiewicz) – serial przedstawia początki dynastii Jagiellonów.
  • „Stulecie Winnych” (reż. Piotr Śliskowski, Krzysztof Łukaszewicz) – saga rodu Winnych na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej.
  • „Wojenne dziewczyny” (reż. Filip Zylber) – opowieść o latach okupacji hitlerowskiej, widzianych z perspektywy trzech młodych kobiet.
  • „Dom pod Dwoma Orłami” (reż. Waldemar Krzystek) – fabuła serialu koncentruje się na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej poniemieckiej willi we Wrocławiu.

W kategorii FILM DOKUMENTALNY (wybrane produkcje):

  • Swoją premierę będzie miał zwycięzca zeszłorocznego Pitchingu, „Klątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywców” w reżyserii Dariusza Załuskiego i Oswalda Rodrigo Pereiry.
  • „1982” (reż. Jan Czarlewski) – film o dramatycznych wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to w drugą rocznicę podpisania porozumień w Gdańsku, „Solidarność” zorganizowała w całej Polsce manifestacje.
  • „Stanisław Syrewicz odmieniany przez los” (reż. Grzegorz Brzozowicz) – historia Stanisława Syrewicza ur. w 1946 r. w Azowie, wybitnego kompozytora muzyki filmowej, który w wieku 9 lat został uznany za cudowne dziecko fortepianu.
  • „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” (reż. Piotr Kloc) – opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora samolotu Stanisława Wigury. 
  • „Rodzina Wołosiańskich” (reż. Rafał Geremek) – historia rodziny Wołosiańskich, którzy w swoim domu w piwnicy ukrywali 40 osób pochodzenia żydowskiego podczas wojny w 1942 i 1944 roku.

W kategorii PUBLICYSTYKA KULTURALNO-HISTORYCZNA – programy o tematyce kulturalnej i historycznej, które podejmują istotne kwestie dotyczące szeroko pojętej tożsamości narodowej, m.in. „Co dalej?” (2022), „Wędrowiec Polski” (2022) reż. Agnieszka Krótki-Żmijewska, „Przestrzeń pamięci” (2022) reż. Grzegorz Jankowski, „Zaginione – odnalezione” (2022) reż. Grzegorz Jankowski.

W kategorii REKONSTRUKCJA – produkcje telewizyjne po digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji, m.in. „Przejście podziemne” (1972) reż. Krzysztof Kieślowski, „Witkacy pod namiotem, czyli >>Szalona lokomotywa<<” w Teatrze STU w inscenizacji Krzysztofa Jasińskiego (1977) reż. Jerzy Kaszycki czy „Dziwne przygody Koziołka Matołka” (1969-1974).

W kategorii „POLAK MAŁY” – wyprodukowane przez TVP ABC audycje o charakterze tożsamościowym, zrealizowane z myślą o dziecięcej wrażliwości, wartości artystycznej oraz z walorem edukacyjnym „Misja Lolka Skarpetczaka” (2022) reż. Anna Wieczur, „Figu Migu na planecie Czochras” (2022) reż. Anna Piksa, „Cześć, czy mogę Cię zjeść?” (2022) reż. Konrad Aksinowicz.

W kategorii KONCERT I WIDOWISKO – przegląd najciekawszych muzycznych produkcji TVP, a wśród nich „Ballady i romanse – koncert z Wilna” (2022) reż. Marzena Strąk czy „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” (2022) reż. Bolesław Pawica.

W kategorii TEATR„Rewolwer” (2022) autor Aleksander Fredro, reż. Wojciech Adamczyk, „Konrad Wallenrod” (2022) autor Adam Mickiewicz, reż. Jerzy Machowski i inne.

W kategorii specjalnej ROMANTYZM – nowe interpretacje romantycznych tekstów w spektaklach, koncertach i dokumentach. Zobaczymy m.in. Koncert laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2022), spektakl „Kordian” autor Juliusz Słowacki, reż. Zbigniew Lesień, oraz „Do dzieła” (2022), „Polskie dziedzictwo” (2022).