W repertuarze pokazów kinowych znalazły się najlepsze filmy fabularne i dokumentalne oraz popularne seriale zrealizowane przez Telewizję Polską w ostatnich kilkunastu miesiącach. W repertuarze pokazów jest także propozycja dla dzieci.
Dużym wydarzeniem będzie prapremiera filmu „Filip” (reż. Michał Kwieciński) zaplanowana na sobotę, 25 lutego. Film zrealizowany na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda ma już na swoim koncie m.in. Srebrne Lwy oraz dwie nagrody indywidualne na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku. Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej, a jego bohaterem jest polski Żyd pracujący jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu w Niemczech. Pokaz uświetni rozmowa z odtwórcą roli tytułowej, Erykiem Kulmem Jr., zdobywcą Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością.
Wśród filmów fabularnych zobaczymy ponadto „Marzec’68” (reż. Krzysztof Lang), zdobywcę nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów w Toronto i w Los Angeles. Jest to burzliwa historia marca 1968 roku ukazana z perspektywy dwójki młodych ludzi, których połączyła trudna miłość. W piątek, 24 lutego pokaz poprzedzi rozmowa z odtwórcą głównej roli Ignacym Lissem.
W niedzielę, 26 lutego z widzami spotka się reżyser filmu „Sonata” — Bartosz Blaschke. Film przedstawia prawdziwą historię wyjątkowego muzyka Grzegorza Płonki, u którego dzięki właściwie postawionej diagnozie, odkryto wyjątkowy talent muzyczny.
W programie pokazów są również: „Prorok” (reż. Michał Kondrat) – film o Kardynale Wyszyńskim, prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce; „Orlęta. Grodno’39” (reż. Krzysztof Łukaszewicz) – pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku; „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut) – film opowiada o misji polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na Morzu Północnym w 1940 roku.
Wśród filmów dokumentalnych prezentowanych w kinie Iluzjon jest premiera pt. „Klątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywców” w reżyserii Dariusza Załuskiego, Oswalda Rodrigo Pereiry. To zwycięski projekt zeszłorocznej edycji konkursu FKN. Film opowiada o początkach polskiego alpinizmu i wyprawie na Nanda Devi East w lipcu 1939 r., w której uczestniczyli Adam Karpiński, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Janusz Klarner.
Podczas pokazów zobaczymy też zrealizowany przy użyciu najnowszych technologii film „Gra o koronę” (reż. Piotr Jaworski) poświęcony postaci kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, polityka, mecenasa sztuki i nauki, założyciela Zamościa – miasta idealnego. Warto zwrócić uwagę na film „Pan Kleks — Wojna i miłość. Bajka dokumentalna” (reż. Władysław Jurkow), który w niespotykany dotąd sposób ukazuje losy słynnego poety Jana Brzechwy.
Na miłośników seriali natomiast czekają takie produkcje jak: „Korona Królów: Jagiellonowie”, „Stulecie Winnych” czy „Wojenne dziewczyny”.
Z kolei niedzielny poranek, 26 lutego w kinie Iluzjon jest zarezerwowany dla najmłodszych widzów. TVP ABC przygotowało pokaz spektaklu „Misja Lolka Skarpetczaka” i programu „Figu Migu na planecie Czochras” oraz spotkanie z bohaterami, zabawy, konkursy i inne niespodzianki dla najmłodszych widzów.
Wejściówki do odbioru w kasie kina. Pełny program pokazów w kinie Iluzjon
III edycja Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” trwa od 22 lutego i ma na celu promocję treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnienie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Organizatorem wydarzenia jest Telewizja Polska. Oferta festiwalowa dostępna jest na stronie www.fkn.tvp.pl, na której publikowane są też wywiady z twórcami i relacje z poszczególnych dni festiwalowych. Także na stronie fkn.tvp.pl do 28 lutego do godz. 16:00,widzowie mogą głosować na najlepszą ich zdaniem produkcję.
Zwieńczeniem festiwalu będzie uroczysta Gala zaplanowana na 1 marca, na której zostaną uhonorowani laureaci Złotym i Platynowymi Ryngrafami. Na relacje wydarzenia zapraszamy o godz. 21.10 do TVP 1, TVP Historia oraz TVP Historia2.
Aktualne informacje znajdują się na stronie festiwalu www.fkn.tvp.pl, profilach fb FKN i „TVP włącz się” oraz IG festiwalu.