• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premierowa Wiosna 2023 w kanałach tematycznych CKiH

16:57, 28.02.2023
Premierowa Wiosna 2023 w kanałach tematycznych CKiH!!! pusty LEAD !!!

Od 1 marca Centrum Kultury i Historii – jako partner, opiekun i producent projektów misyjnych Telewizji Polskiej – zaprasza w sezonie wiosennym do swoich kanałów tematycznych. W wiosennej ramówce kanały tematyczne TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument i TVP HD zaprezentują to, co w Polsce i Polakach wyjątkowe.

INSPIRUJĄCE NOWOŚCI: „Eureka biblioteka”, „Mazurki nad Wisłą”, monodram „Wiera Gran” i teatralne pasmo familijne; „Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych”, „Poczet wielkich hetmanów”, „Magiczne Podhale”, „Mieszkać piękniej”, „Ludzie i pszczoły” oraz międzynarodowe seriale kryminalne: „Komisarz Montalbano” i „Line of Duty” .

WYCZEKIWANE PREMIERY: „Młody Tancerz Roku”, „Wędrowiec Polski”, „Res Poloniae – O Polsce z oddali”, „Arsenał. Magazyn militarno-historyczny”, „Giganci Historii” i cykle dokumentalne: „Lena na Kaukazie”, „Historie Solecznickie” i „Barbara Włodarczyk zaprasza”. W ofercie nie zabraknie też klasyki kina.

W TVP Kultura z okazji Roku Aleksandra Fredry, na afiszu znajdą się cenione spektakle, m.in. „Śluby panieńskie” w reżyserii Jana Englerta, a także „Damy i Huzary” Olgi Lipińskiej oraz „Zemsta” w interpretacji Redbada Klynstry-Komarnickiego. W nowym cyklu reportaży „Mazurki nad Wisłą” poszukamy inspiracji u ludzi związanych z regionem Mazowsza, jego tradycjami muzycznymi, artystycznymi i rzemieślniczymi. W programie „Eureka biblioteka” zajrzymy do polskich bibliotek, które w ciągu ostatnich lat zmieniły się w nowoczesne miejsca tętniące życiem. Zobaczymy też nowe odcinki programu „Wędrowiec Polski”, w którym Krzysztof Koehler podąży śladem zabytków Warmii, złoży wizytę w zachwycających pałacach i uzdrowiskach Kotliny Kłodzkiej, zanurzy się w Roztoczu, i nie tylko. W cyklu „Res Poloniae – o Polsce z oddali” Jolanta Rzegocka spojrzy na Polskę z perspektywy Estonii i Łotwy. Natomiast od maja towarzyszyć będziemy uczestnikom konkursu „Młody Tancerz Roku”, a cały sezon uatrakcyjni duża dawka dobrego kina. W repertuarze m.in.: „Gra pozorów” Neila Jordana, oscarowy „Łowca jeleni” w reżyserii Michaela Cimino, głośny melodramat Bille Augusta „Dom dusz”, a także dramat kryminalny w reżyserii nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem Jeana-Luca Godarda – „Do utraty tchu” z Jean-Paulem Belmondo, jednym z największych amantów kina w roli głównej.

Dzięki codziennym „Informacjom kulturalnym” będziemy na bieżąco z repertuarem premier teatralnych, filmowych, koncertów, festiwali i wystaw.

W TVP Historia interesująco zapowiada się nowy cykl „Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych”, w którym Andrzej Kaczmarczyk przybliży te zawody, które wraz z rozwojem technologii odchodzą w zapomnienie. W marcu czeka nas premiera cyklu „Poczet wielkich hetmanów”, popularyzującego historię XVII-wiecznej Polski. Bohaterami odcinków będą hetmani, którzy do dziś symbolizują chwałę naszego kraju. Jednak każdy konflikt zbrojny to tylko bohaterskie czyny, to również pretekst do wykorzystania najrozmaitszych urządzeń i broni. Cykl „Arsenał. Magazyn militarno-historyczny” opowiada o historii polskiego oręża, przedstawiając pojazdy militarne, broń oraz obiekty, które odegrały istotną rolę w rozwoju polskiej wojskowości. Również wiosną wyłonimy nowych „Gigantów historii”, którzy zmierzą się z rywalami w różnych dziedzinach wiedzy, dotyczących m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Kongresu wiedeńskiego, Potopu szwedzkiego, czy Powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Miłośników podróży oraz tematyki current affairs zainteresuje z kolei oferta kanału TVP Dokument. Z nowości polecamy cykl dokumentalny „Ludzie i pszczoły” w reż. Grzegorza Jankowskiego o ludziach, których losy dosłownie i w przenośni przeplatają się z życiem tych inteligentnych owadów. Wśród bohaterów cyklu są m.in.: policjant i ratownik medyczny w jednym, siostra zakonna żyjąca w zamkniętym klasztorze, naukowiec, który całkowicie poświęcił się swojej pracy, fotograf robiący zdjęcia fragmentom ubrania zmarłego przyjaciela, a także były sztangista, który zasadził dziesiątki hektarów drzew. Na antenie zobaczymy także kolejny premierowy sezon serii „Barbara Włodarczyk zaprasza”, w której dokumentalistka rozmawia z ekspertami i reżyserami na tematy ważne i aktualne. Każda taka rozmowa jest wprowadzeniem do filmu. Sprawy, które poruszy to m.in. obecność rosyjskich wojsk w Libii, przyszłość Afganistanu, czy przymusowa deportacja etnicznych Meksykanów z USA. Natomiast wszystkich, którzy kochają podróże i poznawanie innych kultur zapraszamy na cykl „Lena na Kaukazie”, w którym podróżniczka Lena Urbańska zabierze nas w podróż po gruzińskiej Swanetii, ormiańskich czterotysięcznikach oraz tętniących życiem miastach Azerbejdżanu. Nie zabraknie również produkcji dotyczącej polskich korzeni i budowania narodowej tożsamości. Wiosną zaprosimy widzów na cykl dokumentalny Wojciecha Klimali pt. „Historie Solecznickie”, w którym poznamy losy Polaków mieszkających w rejonie, gdzie najmocniej na Litwie kultywuje się polskie tradycje.

Premierami rozkwitnie też wiosenna oferta TVP HD. Wśród nowości zobaczymy program „Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem Bułecką”, w którym znany i lubiany muzyk z góralskim temperamentem odsłoni tajniki unikalnej architektury Podhala. Z kolei architekt Aleksandra Napiórkowska w programie „Mieszkać piękniej” zabierze widzów w podróż szlakiem zachwycających przestrzeni, najlepszego designu i doskonałych projektów, które upiększają otaczającą nas przestrzeń. Emocji dostarczą również seriale kryminalne. Już od lutego widzowie TVP HD mogą śledzić losy sycylijskiego „Komisarza Montalbano”. Fabuła tego serialu oparta jest na uwielbianych przez Polaków, bestsellerowych powieściach detektywistycznych Andrei Camilleriego pochodzącego z kontrolowanej przez mafię Sycylii. Comissario Salvo Montalbano podbił serca widzów w ponad 65 krajach, w których serial zyskał ogromną popularność. Przebojem ramówki TVP HD będzie również numer 1 wśród seriali kryminalnych w Wielkiej Brytanii – „Line of duty”, którego główny bohater, Steve Arnott, sierżant wydziału dochodzeniowo-śledczego po nieudanej akcji zostaje przeniesiony do Jednostki Antykorupcyjnej 12 (AC-12).

Szczegółowa oferta programowa CKiH w załączniku.