• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kosmiczne lato w TVP Nauka

14:05, 07.06.2023
Kosmiczne lato w TVP Nauka!!! pusty LEAD !!!

Sezon wakacyjny TVP Nauka rozpoczyna ekskluzywnym wywiadem z szefem NASA, senatorem Billem Nelsonem. To były astronauta, który na stanowisku Administratora NASA, zmienia oblicze badań kosmicznych. W letniej ramówce anteny premierowe odcinki programu „Na wszelki wypadek”, „Raport naukowy”, a także dedykowane najmłodszym widzom poranne pasmo z programami „Mała Urania” i „Alchemik” oraz pasmo filmów dokumentalnych ze świata nauki i przyrody.

 
fot. Arsen Petrovych/TVP

W niedzielę11 czerwca o godz. 16:30 zapraszamy na specjalny wywiad z szefem NASA (National Aeronautics and Space Administration) senatorem Billem Nelsonem.

Gość TVP Nauka to drugi członek amerykańskiego parlamentu i pierwszy przedstawiciel Izby Reprezentantów, który odbył podróż w kosmos.

W wywiadzie dla TVP Nauka dyrektor anteny Robert Szaj zapyta m.in. o potencjał polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej. Pojawią się pytania o najważniejszy obecnie program NASA – Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc. Bill Nelson opowie też o tym, jak chronić Ziemię przed zagrożeniami z przestrzeni kosmicznej. Nie zabraknie tematu najpotężniejszego kosmicznego obserwatorium – Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i pierwszych wyników jego obserwacji. W wywiadzie poruszone zostaną też kwestie dotyczące Ziemi i tego, w jaki sposób człowiek zmienia naszą planetę.

W wakacyjne weekendy TVP Nauka przygotowała specjalne pasmo dla dzieci. Od 10 czerwca 

w każdą  sobotę i niedzielę o godz. 7:00 program „Alchemik”. Młody naukowiec Alek w trakcie jednej ze swoich naukowych ekspedycji przenosi się do czasów średniowiecznych.

W nowym otoczeniu wyjątkowe, choć w istocie poparte współczesną wiedzą i doświadczeniem, umiejętności Alka budzą szerokie zainteresowanie oraz zwracają uwagę królowej Kaliny, która mianuje naszego bohatera swoim nadwornym Alchemikiem.

W niedzielęod 11 czerwca o godz. 7:40 „Mała Urania”, czyli cykl edukacyjny dla dzieci. Program przybliża zagadnienia współczesnej astronomii, astrofizyki i kosmologii, od Ziemi i planet Układu Słonecznego, po pojęcia tak abstrakcyjne, jak czarne dziury albo ciemna materia. Pomysł programu wywodzi się z komiksu pt. „Przygody Uranii w kosmicznej otchłani”, którego bohaterką jest podróżująca w kosmosie dziewczynka o imieniu Urania.

W każdą sobotę o godz. 15:00 antena zaprosi na program publicystyczny „Raport naukowy”, który jest przeglądem najważniejszych wydarzeń ze świata nauki minionego tygodnia. Twórcy opowiedzą o najnowszych dokonaniach i odkryciach naukowców, sprawdzą,

co słychać na misjach badających tajemnice kosmosu oraz przyjrzą się technologicznym nowinkom. Program prowadzą: Marta Kielczyk, Bogumił Radajewski i Michał Adamski.

Od 17 czerwca o godz. 13:30 zapraszamy na premierowe odcinki cyklu „Na wszelki WYPADEK!” W nowych odcinkach serii, która prezentuje metody i sposoby udzielania pierwszej pomocy, m.in.: o postępowaniu podczas losowych zdarzeń takich jak m.in. wypadki rowerowe, ukąszenia czy poparzenia.

TVP Nauka od poniedziałku do niedzieli o godz. 20:00 zaprasza na pasmo dokumentalne, a w nim m.in.: film „Wszechświat żywy – Pierwszy kontakt” o konstruowaniu statków kosmicznych i teleskopów, które zabiorą nas poza Układ Słoneczny, daleko w głęboki Kosmos. 

W filmie „Cel: Pluton” dołączymy do zespołu projektu New Horizons, aby wraz z nim dokonać pasjonujących odkryć na tym odległym lodowym świecie, a w „Wyprawie ku Słońcu” odbędziemy podróż w pobliże Słońca, aby znaleźć odpowiedź na zadawane od lat pytania dotyczące tajemnic działania naszej najbliższej gwiazdy.

W wakacje w TVP Nauka nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń antenowych. Jeszcze w czerwcu spotkamy się z partnerami programu NASA – Artemis, których przedstawiciele z całego świata spotkają się w Gdańsku. 20 lipca, w rocznicę lądowania Misji Apollo 11 na Księżycu, antena przygotuje specjalny program poświęcony zarówno programowi Apollo, który zakończył się ponad 50 lat temu, jak i najważniejszemu obecnie programowi NASA, ARTEMIS. Natomiast 

12 sierpnia zapraszamy na „Noc Perseidów”, czyli wydarzenie prezentujące tajemnice „spadających gwiazd”. Wspólnie z naukowcami, pasjonatami i miłośnikami nocnego nieba, w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach poznamy tajemnice tego zjawiska, dotkniemy kosmicznych przybyszów i odpowiemy na pytanie, czy niewielkie obiekty w Kosmosie zagrażają naszej planecie. Pod pięknym rozgwieżdżonym niebem na Szlaku Kopernika pokażemy naszym widzom „na żywo” najpiękniejsze spadające gwiazdy z roju Perseidów.