Macy Gray, która już w najbliższą sobotę wystąpi na organizowanym przez Telewizję Polską i miasto Żywiec wydarzeniu „Cztery Strony Folku - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Żywcu” – to bez wątpienia jedna z największych osobowości muzycznych światowego formatu. Artystka wydała pięć albumów studyjnych, jedną kompilację i jeden album koncertowy. Otrzymała pięć nominacji do Nagrody Grammy. Słynny pozłacany gramofon otrzymała już w 2001 roku za utwór „I Try”, ze swojego debiutanckiego albumu „On How Life Is”, który pokrył się potrójną platyną w USA i poczwórną platyną w Wielkiej Brytanii. Wielki międzynarodowy sukces przeboju „I Try” sprawił, że utwór znalazł się na ścieżkach dźwiękowych kilku produkcji filmowych, w tym słynnej komedii romantycznej „Mąż idealny” z udziałem Jennifer Aniston. Również kolejne przeboje Macy Gray regularnie trafiały na ścieżki dźwiękowe światowych hitów kinowych. Macy można usłyszeć m.in. w takich produkcjach jak „Godziny szczytu 2”, „8 Mila”, „Shrek Trzeci”, musical „Chicago” czy amerykańska wersja „Brzyduli Betty”. Artystka ma na koncie także sporo ról filmowych – wystąpiła m.in. w głośnym „Dniu próby”, „Spider-Manie”, „Kolorowych ptakach” czy „Strasznym filmie 3”.
Jako wokalistka i producentka muzyczna Macy Gray współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, między innymi z Zucchero, Justinem Timberlake czy Dolly Parton. Oryginalna barwa głosu, wyrazista osobowość i bezdyskusyjny talent sprawiły, że Macy jest dziś artystką cenioną na całym świecie. Jej występ w Żywcu będzie prawdziwym muzycznym wydarzeniem.
To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają na widzów „Czterech Stron Folku - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Żywcu”. W sobotę o nagrodę polskiej publiczności rywalizować będą wykonawcy z różnych stron świata. Wśród nich kubański gitarzysta i wokalista Eliades Ochoa związany niegdyś z legendarnym Buena Vista Social Club, Serb Boban Marković, gwiazda tegorocznego Konkursu Eurowizji, fenomenalna Portugalka Mimicat, ukraińska grupa Go_A, która skradła serca fanów Eurowizji w 2021 roku, czerpiąca z afrykańskich tradycji, oryginalna formacja Fulu Miziki z Demokratycznej Republiki Konga, gruziński żeński zespół Trio Mandili, słowacki zespół folkowy Hrdza, a także młody niezależny artysta z Francji – Theo Lawrence.
Wśród gości specjalnych sobotniego koncertu nie zabraknie takich osobowości scenicznych jak: Halina Mlynkova, Karolina Lizer, grupa InoRos i Kapela Pieczarki.
Niedzielny koncert upłynie pod znakiem polskiej muzyki regionalnej. Wystąpią: FiśBanda, Basia Giewont, Ania Gąsienica-Byrcyn, Zazula, Kapela Ciupaga, Ania Adamowska Czupryn, Tulia, Staszek Karpiel-Bułecka, Agnieszka Cudzich, Mateusz Ziółko, Zespół Pieśni i Tańca „Bytów”, Weronika Korthals, Tęgie Chłopy oraz Halina Mlynkova. Wieczór uświetni występ żywiołowej, ukraińskiej formacji Kalush Orchestra, która przed rokiem triumfowała w finale Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie, a do tańca widzów porwie gwiazda niedzielnego koncertu – zespół Gipsy Kings featuring Tonino Baliardo – twórcy takich międzynarodowych hitów jak „Bamboleo”, „Volare” czy „Djobi, Djoba”.Dodatkową atrakcją dla widzów będzie możliwość udziału w loterii i zdobycia nagrody rzeczowej lub finansowej w wysokości 50 000 zł.
Jednak festiwal „Cztery Strony Folku - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Żywcu”, to nie tylko muzyczna uczta, ale także Miasteczko Festiwalowe, w którym znajdzie się wiele atrakcji dla całej rodziny. Codziennie od godz. 14:30 na odwiedzających czekać będą: jarmark produktów regionalnych i rękodzieła, warsztaty kuchni regionalnej połączone z degustacjami, strefa dla najmłodszych, a w niej: dmuchańce, animacje i słodki poczęstunek, a także warsztaty artystyczne tj. wyrób mydła i kosmetyków naturalnych, malowanie zabawek drewnianych, koronki, rzeźba oraz tworzenie świec sojowych.
Organizatorem festiwalu jest Telewizja Polska. Współorganizatorem imprezy jest miasto Żywiec.
Miejsce festiwalu: Amfiteatr Pod Grojcem, ul Grojec 50.
Miasteczko festiwalowe: tor łuczniczy.
WSTĘP WOLNY
„Cztery Strony Folku – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Żywcu” 8 i 9 lipca, godz. 20:00, TVP2.