„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. To pamiętne słowa Neil’a Armstrong’a wypowiedziane 20 lipca 1969 roku, kiedy pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu.
Ponad pół miliarda ludzi na całym świecie z zapartym tchem oglądało transmisję telewizyjną, śledząc przebieg misji Apollo 11. Misja przygotowana przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA zrealizowaną przez astronautów: Neila Armstronga, Michaela Collinsa i Edwina „Buzza” Aldrina osiągnęła cel, jaki prezydent John F. Kennedy wyznaczył dla amerykańskiej nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu.
54 lata od tego wydarzenia, a niemal w przededniu Misji Artemis II w studiu TVP Nauka specjalni goście, wybitni naukowcy m.in.: prof. dr hab. Hanna Rothkaehl z Centrum Badań Kosmicznych PAN, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. dr hab. Grzegorz Wrochna oraz dr hab. inż. Paweł Knapkiewicz z Politechniki Wrocławskiej będą rozmawiać o polskich dokonaniach w badaniach Księżyca i zaangażowaniu w eksplorację Kosmosu. Opowiemy m.in. o jedynych w historii „samochodach” poruszających się po Srebrnym Globie skonstruowanych przez polskiego inżyniera.
„Na żywo” z naszego mobilnego obserwatorium przez teleskopy TVP Nauka przyjrzymy się szczegółom powierzchni Srebrnego Globu, a popularyzatorka nauki Magdalena Pilska – Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego udzieli praktycznych wskazówek, jak obserwować Księżyc oraz pokaże jedyne znajdujące się w Polsce fragmenty księżycowego gruntu pochodzące z pierwszej załogowej misji księżycowej Apollo 11. Okruchy księżycowego gruntu, przekazane Polsce przez prezydenta USA Richarda Nixona w czasie wizyty w Warszawie w 1972 r., znajdują się w olsztyńskim obserwatorium.
„Misja Księżyc”, 22 lipca o godzinie 21:00 w TVP Nauka.