Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, 27 lipca z koncertem pt. „Międzynarodowy dwór polskiego króla” wystąpią Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński (transmisja TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 19:30). W piątek, 28 lipca w Binarowej odbędzie się eklektyczny koncert w wykonaniu Adama Struga, Marii Erdman i Monodii Polskiej pt. „Psałterz Polski Jana Kochanowskiego w czterogłosowym opracowaniu Mikołaja Gomółki” (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 21:30). Z kolei w sobotę, 29 lipca na rynku w Bieczu wystąpi Marta Zalewska z zespołem oraz AUKSO. Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Artyści przygotowali premierowy koncert „Nie porzucaj nadzieje – Kochanowski/Zalewska” – współczesne interpretacje utworów Jana Kochanowskiego (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 21:30; emisja w TVP2 w niedzielę, 30 lipca, godz. 21:55). Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 30 lipca wystąpią m.in. Ingrida Gapova i Trio Overtone: Klaudia Matlak, Julia Karpeta, Marta Niedźwiecka z koncertem pt. „Popołudniowa modlitwa” (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 16:00) oraz Capella Cracoviensis i Jan Tomasz Adamus z koncertem pt. „Passio – Arvo Pärt” (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 21:30).
„Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Małopolski. Międzynarodowy wymiar festiwalu to wynik współpracy z uznanymi solistami i wybitnymi zespołami z Europy i Stanów Zjednoczonych. W zachwycających wnętrzach kolegiaty pw. Bożego Ciała w Bieczu oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej wystąpią m.in.: Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński, Tim Mead, Robert Getchell i François Lazarevitch z zespołem Les Musiciens de Saint-Julien, Ensemble Oltremontano i Wim Becu, Ingrida Gapova i Trio Overtone, Capella Cracoviensis i Jan Tomasz Adamus, Anna Wiktoria Swoboda, a także Judith van Wanroij, Marie Lys, Les Talens Lyriques oraz Christophe Rousset.
Szczegółowy plan koncertów jest dostępny na stronie: https://kromerfestivalbiecz.pl.
Atmosferę złotego wieku I Rzeczypospolitej goście festiwalu będą mogli poczuć w sobotę, 29 lipca odwiedzając miasteczko Jagiellonów. Szereg atrakcji w połączeniu z wyjątkową architekturą Biecza, muzyką sprzed wieków oraz specjalnie na tę okazję przygotowanymi aktywnościami przeniosą uczestników w czasie i pozwolą zanurzyć się w tej fascynującej epoce. Będzie to również niepowtarzalna okazja do spotkań i rozmów z twórcami serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.
Każdy, kto odwiedzi miasteczko, będzie miał okazję wziąć udział w grze miejskiej – warsztatach mistrzów rzemiosła tradycyjnego. Filcarz zaprezentuje, jak z runa owczego wykonać wygodne rękawiczki, czapki i buty oraz zaprosi do wspólnej pracy z wełną. Pod czujnym okiem krawca dzieci będą mogły wykonać materiałowy kolaż. W pracowni garncarza zaprezentowany zostanie sposób, w jaki wytwarzano gliniane naczynia. Z mincerzem goście wybiją pamiątkowe monety, a powroźnicy, tkacze i pasamonicy wspólnie z publicznością wykonają liny, krajki i tkaniny. Przy stanowisku papieru czerpanego zainteresowani zobaczą, jak kiedyś wytwarzano artykuły piśmiennicze. Rybak pokaże tradycyjne metody połowu, a goście będą mogli skosztować własnoręcznie wypieczonego podpłomyka oraz kaszy przygotowanej w tradycyjny dla dworu Jagiellonów sposób. O dybach, kajdanach i toporach wszystkim nieustraszonym opowie kat. Niezapomnianych wrażeń dostarczą także pokazy sokolnictwa, walk rycerskich oraz średniowiecznej artylerii, a rekonstruktorzy historyczni zaprezentują taniec dawny i widowiskową żonglerkę chorągwiami.
Na bieckim rynku wystawione będą również dwie sztuki teatralne. W czwartek, 27 lipca widzowie zobaczą spektakl „Planety tańcem poruszone” w reżyserii Romany Agnel, który choreograficznie obrazuje naukowe dokonania Mikołaja Kopernika. Na scenie wystąpią tancerze Baletu Cracovia Danza. Na tej samej scenie w piątek, 28 lipca Teatr Klasyki Polskiej wystawi spektakl „Powrót posła”, czyli sztukę Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana. Akcja spektaklu toczy się w okresie Sejmu Czteroletniego.
W kinie Farys w Bieczu odbędą się projekcje filmowe. W czwartek, 27 lipca pokazany zostanie „Grunwald 1410” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza ukazujący historię jednej z najsłynniejszych bitew w polskich dziejach oraz „Gra o koronę” w reż. Piotra Jaworskiego – dokument poświęcony postaci kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W piątek, 28 lipca widzowie zobaczą dwa odcinki ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego.