„Raport Pileckiego” to długo oczekiwana, historyczna produkcja, która przybliży losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył też w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej, nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów.
Moim zadaniem było opowiedzenie historii autentycznego człowieka, który kiedyś istniał, miał swoje marzenia i pragnienia, odczuwał pełne spektrum emocji, radość, miłość i strach, człowieka, który został postawiony w sytuacji bez wyjścia, a mimo to, udało mu nie utracić swojego człowieczeństwa. Witold miał piękne, kochające serce, którego potrafił słuchać. To bardzo inspirująca postać, dlatego przede wszystkim postanowiłem poznać Witolda, dowiedzieć się o nim możliwie najwięcej, o tym jakim był człowiekiem, jakie były jego motywacje i cele. Pragnąłem ujrzeć świat jego oczami. – wspomina Przemysław Wyszyński, który wcielił się rolę rotmistrza Pileckiego.
Patriota wierny swoim wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę.
W 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
reżyseria:
Krzysztof Łukaszewicz
scenariusz – adaptacja: Krzysztof Łukaszewicz
zdjęcia: Arek Tomiak PSC
muzyka: Michał Lorenc
występują:
w roli Witolda Pileckiego – Przemysław Wyszyński
oraz
Maria Pilecka – Paulina Chapko
Eugeniusz Chimczak – Mariusz Jakus
Józef Różański – Karol Wróblewski
Józef Cyrankiewicz – Paweł Paprocki
produkcja:
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
koprodukcja:
Telewizja Polska – Agencja Kreacji Filmu i Serialu
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Wyprodukowano przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
dystrybucja:
TVP Dystrybucja Kinowa