Jak zadbać o planetę? Co zrobić, by zatrzymać zmiany, które niszczą Ziemię? W ekoweekend TVP Kobieta proponuje programy, które wpisują się w ideę budowania świadomości ekologicznej. Widzowie TVP Kobieta już od środy 13 września będą mogli podziwiać miejską zieleń w dokumentalnym cyklu „Ku zielonym miastom”. Czy to możliwie,
by w aglomeracjach zamiast betonu rozkwitało rolnictwo? Projektanci i ogrodnicy mają nowatorskie pomysły, aby zaprosić naturę do miast. Dzięki niesamowitej kreatywności w miastach powstają plantacje, gospodarstwa rolne i ogrody. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć, jak mogą wyglądać miasta pełne roślinności i poznać ludzi, którzy realizują nową filozofię i wierzą w ekologiczny styl życia (środa-piątek, godz. 17:30).
Zanieczyszczenie środowiska to globalny problemem. Co może się wydarzyć, jeśli w odpowiednim czasie nie zareagujemy? Jak globalne ocieplenie zmienia ludzkość? „Życie w 50 stopniach” to film dokumentalny o zmianach klimatu, opowiadający o miejscach na świecie, które stają się coraz cieplejsze. Gdy na Ziemi panują ekstremalne upały, przetrwanie staje się trudniejsze. Widzowie będą mogli zobaczyć jak wygląda egzystencja milionów istnień, które każdego dnia muszą się mierzyć ze skrajnie wysokimi temperaturami (sobota, godz. 9:00).
„Znikająca wyspa” pokazuje dramat mieszkańców wyspy Kiribati, która może zniknąć w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Wyspa jest jednym z pierwszych miejsc zagrożonych zalaniem w skutek podniesienia się poziomu wód, spowodowanego zmianami klimatycznymi. Prezydent Kiribati Anote Tong za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób na uratowanie kraju (niedziela, godz. 18:25).
Piękno naturalnej przyrody widzowie będą mogli podziwiać w kolejnej propozycji TVP Kobieta pt. „Dzikie serca Europy – Powrót prastarego lasu”. Las Bawarski w Parku Narodowym jest dziki, pełen lasów, wrzosowisk, potoków i jezior, które mogą ewoluować zgodnie z ich własnym rytmem. Po katastrofalnej nawałnicy w wyniku burzy w 1983 r. wszystkie wyrwane drzewa zostały pozostawione leżące na ziemi. Z tego rzekomo martwego lasu wyrosła spektakularna zieleń. Zagrożone gatunki, takie jak ryś, wilk, łoś i żbik odzyskały ten obszar. Ta koncepcja przyjęła się i służy jako wzór dla wielu innych obszarów chronionych. Ile dzikich terenów potrzebuje ludzkość, aby przetrwać? Czego możemy się nauczyć od dzikiego lasu, aby zachować go dla przyszłych pokoleń w czasach zmian klimatycznych? (niedziela, godz. 7:35).
Fascynujący świat zwierząt i roślin związanych z Morzem Bałtyckim widzowie zobaczą w programie „Żywy Bałtyk”. W odcinku odkryjemy, przypominającą pustynną krainę, Ostoję Słowińską. To wyjątkowo cenne i jedyne takie miejsce w Europie zostało wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO (niedziela, godz. 10:30).
Woda to życiodajny płyn, jeśli go zabraknie ludzkość nie ma szans na przetrwanie. W kolejnym dokumencie „Woda – nasza przyszłość” widzowie będą mogli zobaczyć regiony świata, które przechodzą radykalne zmiany. W niektórych miejscach, gdzie flora i fauna zostały zniszczone, by zrobić miejsce dla rolnictwa i przemysłu, natura wraca do siebie. Krajobrazy kwitną nowym życiem, bo stare przemysły zostały zlikwidowane, a ludzie doceniają wartość świata przyrody.
W programie zostanie przedstawionych szereg fascynujących projektów pokazujących, że naturę da się odbudować i że wszyscy możemy pomóc zachować bioróżnorodność naszej planety na przyszłość (poniedziałek 18 września, godz. 00:10).
Przez cały weekend repertuar TVP Kobieta wzbogacony zostanie o audycje, w których widzowie znajdą podpowiedzi, co zrobić, by wdrożyć ekologiczne postawy w swoje życie. Wśród pozycji znajdą się specjalne odcinki produkcji własnych: „Pięknie przyprawiona” z propozycją kuchni zero waste (piątek, godz.7:30), a także „Kwiaty na warsztat” (niedziela, godz. 14:55), w którym Joanna Lewandowska pokaże jak wykonać jesienny domek dla zapylaczy. W programie „Pensjonaty z pomysłem” (niedziela, godz. 9:30) widzowie poznają patenty na wykorzystanie starych przedmiotów i podpowiedzi jak nadać im drugie życie. W kolejnej audycji widzowie poznają bohaterów, którzy chcą zamieszkać bliżej natury i z dala od miejskiego zgiełku, aby zacząć „Nowe życie na wsi” (sobota, godz.8:00).
W ramach kampanii TVP Kobieta stworzyła plakat promujący ideę dbania o czystość planety.
Od małych kroków zaczyna się wielka zmiana, droga do zielonej i zdrowszej planety.
Razem z TVP Kobieta zadbaj o to, co naprawdę ważne!