• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Jesienią w TVP Nauka w programie „Krypton” odkryjemy tajemnice fizyki i chemii

17:33, 30.08.2023
Jesienią w TVP Nauka w programie „Krypton” odkryjemy tajemnice fizyki i chemii!!! pusty LEAD !!!

W niedzielę, 3 września o godz. 13:20 TVP Nauka zaprasza na premierę nowego cyklu „Krypton”. To jedyny w telewizji w Polsce cykliczny program łączący nowoczesne technologie, badania naukowe oraz praktyczne codzienne wykorzystanie odkryć naukowców. Paweł Piszczałka – popularyzator nauki zajrzy do najnowocześniejszych polskich laboratoriów, w których pracują międzynarodowe zespoły naukowców.

 
materiały TVP Nauka

Nazwa cyklu jest nieprzypadkowa. Pierwszy człon wyrazu „krypton” po grecku oznacza coś ukrytego i niewidocznego. Chemia i fizyka chowają przed nami wiele tajemnic, dlatego w ich odkrywaniu pomoże popularyzator nauki Paweł Piszczałka. Pierwszy odcinek cyklu został poświęcony największemu w Polsce cyklotronowi, który znajduje się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów w Warszawie. Widzowie dowiedzą się m.in. na czym polega zastosowanie cyklotronu przy wytwarzaniu radioaktywnych izotopów, które w postaci radiofarmaceutyków wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu nowotworów.

Lasery femtosekundowe i ich zastosowanie to temat kolejnego odcinka cyklu „Krypton”. Współcześnie lasery są obecne niemal we wszystkich gałęziach ludzkiej aktywności. Naukowcy wciąż rozwijają związane z nim technologie i ulepszają ich możliwości. Femtosekundowe lasery impulsowe należą do jednych z najszybszych tego typu urządzeń na świecie.

W odcinku poświęconym katalizie widzowie TVP Nauka odwiedzą kilka grup laboratoryjnych działających w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pracujący tam naukowcy zaprezentują zjawisko katalizy i jej zastosowanie m.in. w nowatorskich metodach oczyszczania wody czy tworzeniu najnowszej generacji fotowoltaiki.

TVP Nauka, „Krypton”, premierowe odcinki w niedziele o godz. 13:20.