W wydarzeniu weźmie udział prawie 300 osób, wśród nich dyplomaci z różnych krajów świata, hierarchowie Watykanu, dziennikarze i przedstawiciele Polonii.
„Będzie to wyjątkowy, historyczny pokaz skierowany do dyplomatów z trzech korpusów dyplomatycznych. Planowany jest udział marszałek sejmu RP, Elżbiety Witek, kardynała Marcello Semeraro i arcybiskupa Adama Szala. Wszystkim nam chodzi o to, żeby losy tej niezwykłej, a jednocześnie całkiem zwykłej polskiej rodziny, poznało jak najwięcej osób. Cieszę się, że pierwszy zagraniczny pokaz filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” odbędzie się właśnie w Rzymie, ponieważ do beatyfikacji całej rodziny doszło dzięki papieskiemu dekretowi.” – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski.
W organizację pokazu filmu dokumentalnego o rodzinie Ulmów zaangażowały się wszystkie polskie placówki dyplomatyczne mające siedzibę w Rzymie.
„Pragnę nawiązać do słów prezydenta RP Andrzeja Dudy, który uważa, że „Historia męczeństwa Ulmów powinna być znana na całym świecie”. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, dlatego Ambasada Polska w Rzymie od kilku lat angażuje się w upowszechnianie tej niezwykłej historii błogosławionej rodziny ULMÓW. Pokazaliśmy historię i świadectwo ich życia poprzez wystawę, ale przede wszystkim muzykę, organizując wyjątkowe koncerty w Rzymie wspólnie z Fundacją SOAR i Muzeum Ulmów w Markowej. Od początku mocno wspieraliśmy produkcję tego wyjątkowego filmu dokumentalnego polskiej telewizji. Wszystkie nasze inicjatywy zawsze cieszyły się patronatem najwyższych władz w tym ministra kultury RP prof. Piotra Glińskiego” - powiedziała ambasador RP w Rzymie, Anna Maria Anders.
Podczas pokazu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą rodzinie Ulmów. Wystawa została przygotowana przez partnera wydarzenia, Polską Fundację Narodową, która wsparła ten pokaz, przekazując środki finansowe na ten cel.
„Rola filmu o losach Rodziny Ulmów jest nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, dlatego dokument ten powinien dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, nie tylko w Polsce, ale także - a nawet przede wszystkim - poza granicami naszego kraju. Temu właśnie służy jego pokaz w Rzymie skierowany do korpusu dyplomatycznego tak szeroko reprezentowanego we Włoszech. Film nie tylko przypomina o tragicznych okresach i wydarzeniach w historii Polski, ale także o przykazaniu miłości, które powinno przyświecać naszym działaniom w codziennym życiu i wartościach, których nie wolno nam porzucać, bez względu na cenę jaką przyjdzie nam za to zapłacić. To właśnie w dzisiejszym świecie tak bardzo potrzeba nam ducha rodziny Ulmów – żeby przez nasze działania czynić ten świat lepszym i chronić godność każdego człowieka” - powiedział ambasador, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie, Artur Pollok.
W filmie Marty Pietrasiewicz o losach Ulmów i ich żydowskich sąsiadów opowiadają przedstawiciele rodziny i potomkowie żydowskich mieszkańców Markowej, w tym Ellen Goldman, krewna Saula Goldmana, który został zamordowany w domu rodziny Ulmów, Roman Kluz i Stanisław Niemczak, kuzyni rodziny Ulmów, oraz dr. Mateusz Szpytma, krewny błogosławionej rodziny i zastępca prezesa IPN.
"Ufam, że opowieść o rodzinie Ulmów z perspektywy nie tylko historycznej, ale przede wszystkim duchowej to cenny wkład TVP Polonia w szerzenie wiedzy o ich niezłomnej postawie. A to dopiero początek. Pod koniec bieżącego roku nasi widzowie mogą spodziewać się równie fascynujących historii, które opowiemy w naszych reportażach i produkcjach dokumentalnych„ - powiedział dyrektor TVP Polonia, Jakub Dybek.
Istotnym walorem filmu są fotografie autorstwa Józefa Ulmy. Zdjęcia nie tylko ukazują życie rodziny zatrzymane w kadrach, ale także ich krewnych i sąsiadów, stanowiąc niezwykłe świadectwo tamtych czasów. Również godne uwagi są sceny fabularyzowane, które przybliżają codzienne życie rodziny Ulmów.
W niedzielę, 10 września, podczas uroczystości w Markowej, rodzina Ulmów została beatyfikowana.