„Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego to historia polskiego Żyda Filipa, który uciekł z getta warszawskiego i w 1943 roku pracuje jako kelner w jednej z luksusowych restauracji we Frankfurcie podając się za Francuza. Scenariusz „Filipa”, autorstwa Michała Kwiecińskiego i Michała Matejkiewicza, powstał na kanwie autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem.
Film jest już laureatem innych ważnych nagród filmowych. Wśród nich są między innymi: „Srebrne Lwy” oraz nagrody indywidualne za zdjęcia dla Michała Sobocińskiego i za charakteryzację dla Dariusza Krysiaka na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Eryk Kulm Jr. na tym samym festiwalu za rolę Filipa otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością. Podczas 18. edycji New York Polish Film Festival filmowi przyznano główną nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego „Ponad granicami” (Beyond Borders), natomiast Eryk Kulm Jr. otrzymał nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej za najlepszą rolę męską. Michał Kwieciński został nagrodzony na 16. Festiwalu Reżyserii Filmowej we Wrocławiu statuetką Złotego Dzika oraz tytułem najlepszego reżysera.
Obraz zwyciężył również w międzynarodowym konkursie filmów pełnometrażowych na festiwalu Mykołajczuk Open w Czerniowcach na Ukrainie. Organizatorzy i goście festiwalu podkreślali aktualną wymowę obrazu w kontekście sytuacji wielu Ukraińców będących przymusowymi uchodźcami w wyniku prowadzonych działań wojennych w ich kraju. Uroczysta ukraińska premiera filmu odbyła się 29 czerwca 2023 roku w kinie Kraków w Kijowie.
Film od momentu premiery 3 marca do 31 sierpnia br. w polskich kinach zobaczyło około 263 tysięcy widzów (źródło boxoffice.pl). Produkcja wzbudziła także duże zainteresowanie poza granicami – Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej Telewizji Polskiej w pierwszej połowie br. zawarło aż 7 umów licencyjnych obejmujących terytorium Australii, Japonii, Hiszpanii, Węgier, Bułgarii, Litwy, Irlandii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburgu, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Litwy.
Venice TV Award jest dorocznym konkursem dla najlepszych produkcji telewizyjnych z całego świata. Międzynarodowe jury, złożone z ekspertów rynku telewizyjnego przyznaje nagrody w 19 kategoriach m.in. dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentu, serialu tv, komedii, programu dla dzieci i młodzieży, animacji, reportażu, reżyserii, zdjęć, ale też w kategoriach „osiągnięcie technologiczne lub innowacja” czy „nowy talent”.