„Zegarek” Jerzego Szaniawskiego powstał w 1935 roku jako słuchowisko radiowe. W 1955 roku pojawił się po raz pierwszy na scenie Teatru Telewizji w reżyserii Józefa Słotwińskiego, a po raz kolejny w 1961 roku w reżyserii Jerzego Antczaka.
Jest to wzruszająca opowieść o relacji dojrzałego Zegarmistrza oraz jego ucznia – Jana. Pewnego dnia z zakładu ginie cenny zegarek. Młody Jan zostaje oskarżony o kradzież i zwolniony z pracy. Sprawa skradzionego zegarka wyjaśni się po latach…
W dzisiejszej interpretacji tego dramatu oprócz warstwy psychologicznej istotna będzie opowieść o czasie i jego ruchu. Jak pisze w swojej eksplikacji Agnieszka Lipiec-Wróblewska: Wykraczając poza realistyczną interpretację, ale zachowując psychologię postaci i przekaz etyczny, wprowadzamy wymiar metafizyczny, docierając do nowych sensów i poziomów interpretacyjnych, które w moim odczuciu zarówno są bliskie Autorowi, jak i zainteresują współczesną widownię.
Jest to kolejny spektakl telewizyjny stworzony przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską – reżyserki, która od lat realizuje na małym ekranie różnorodne gatunkowo i tematycznie przedstawienia. Scenografię i kostiumy przygotowuje scenograf i kostiumograf, artysta multimedialny Mirek Kaczmarek, znany z nowoczesnego podejścia do przestrzeni scenicznej.
Obsada: Krzysztof Stroiński (Zegarmistrz), Piotr Żurawski (Jan), Karolina Gruszka (Pani), Philippe Tłokiński (Mecenas)
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Realizacja telewizyjna: Wojciech Suleżycki, Tomasz Smyk
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Opracowanie muzyczne: Jan Miklaszewski
Czas: 55’
Mecenasem Teatru Telewizji jest ORLEN S.A.