• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Muzyczny film dokumentalny „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” w TVP Polonia

15:39, 30.10.2023
Muzyczny film dokumentalny „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” w TVP Polonia!!! pusty LEAD !!!

W czwartek, 2 listopada o godz. 20:20 TVP Polonia zaprasza widzów na muzyczny film dokumentalny w reżyserii Adama Struga „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska”. Producentem filmu jest TVP Polonia.

 
Fot. Kaja Kurczuk

W Dzień Zaduszny widzowie TVP Polonia będą mogli wysłuchać poruszających pieśni o sprawach ostatecznych, przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej.


Jestem wdzięczny TVP Polonia, że podjęła ważny dla polskiej kultury temat barokowej muzyki funeralnej. Odnajdujemy tam kwiat ówczesnej literatury polskiej oraz żywą skamielinę muzykalności naszych przodków. To muzyka z czasów, gdy nie stosowano tyleż późnego, co szkodliwego podziału na kulturę wysoką i niską, a muzyka kościelna, szlachecka i gminna przenikały się. Analogicznie było z poezją, która poprzez kościół trafiała pod strzechy. Nagraliśmy z Monodią pieśni tyleż piękne, co okrutne, bowiem ich antropologia jest pesymistyczna. Zaś ich uroda skłania do myślenia o wieczności - która nas wydała i która nas pochłonie - jako o źródle piękna
powiedział reżyser widowiska i śpiewak, Adam Strug.

Muzyczny film dokumentalny „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” podejmuje temat śmierci w perspektywie wieczności. Pretekstem do rozważań o rzeczach ostatecznych są głównie barokowe, anonimowe pieśni pochodzenia dworskiego, szlacheckiego i gminnego. Śpiewak, a jednocześnie reżyser widowiska, Adam Strug zbierał je w wioskach drobnoszlacheckich północno-wschodniego Mazowsza w pierwszej połowie lat 90. Ludzie urodzeni przed I wojną światową korzystali z tej spuścizny, nie znając jej pochodzenia. Melodie i wiersze przekazywano od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej.

W filmie wykorzystano 10 pieśni - od najstarszej, piętnastowiecznej „Skargi umierającego", po najmłodszą, odnotowaną w latach 30. wieku XIX, a zatytułowaną „Nieskończona, najśliczniejsza Jezu miłości".

Prowadzonemu przez Adama Struga zespołowi śpiewaczemu Monodia Polska towarzyszą instrumenty z epoki: lira korbowa i fisharmonia. 

Film nagrywany był we wnętrzach pokamedulskiego kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znajdującego się w warszawskim Lesie Bielańskim.

Muzyczny film dokumentalny „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” w czwartek, 2 listopada o godz. 20:20 w TVP Polonia.