Festiwal organizowany jest od 2005 roku przez fundację „Polska – Europa – Polonia”. Jest to przegląd profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z całego świata w dziedzinie filmu, telewizji, radia, multimediów i internetu. Misją Festiwalu „Losy Polaków” jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji oraz wyszukiwanie wśród Polonii rozsianej po całym świecie talentów z różnych dziedzin sztuki i wspieranie ich.
Film Marty Pietrasiewicz „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” produkcji TVP Polonia, zdobył nagrodę w kategorii „Polacy Polakom innych narodowości”.
To dokument, który opowiada o tym, że w trudnych czasach II wojny światowej byli Polacy, którzy mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa, pomagali swoim sąsiadom – sąsiadom wykluczonym ze społeczeństwa przez opresyjne prawo. Na uwagę zasługuje też fakt, że jedną z osób, która zabiera głos w filmie, jest Alex Dancyg, polsko-izraelski edukator. Alex, 7 października, został porwany ze swojego domu, który znajduje się niedaleko granicy ze Strefą Gazy, przez terrorystów z Hamasu – powiedziała reżyserka filmu, Marta Pietrasiewicz.
W kategorii „Filmy i programy telewizyjne” nagrodę zdobył cykl TVP Polonia „Wilnoteka” pod redakcją Walentego Wojniłło. W październiku zespół „Wilnoteki” otrzymał nagrodę 30-lecia TVP Polonia „Za zasługi dla Polonii i Polaków poza granicami kraju”.
W kategorii „Filmy dokumentalne i dokumenty inscenizowane” wyróżniony został film Błażeja Pyrki „W krainie kamieni i lawy. Polacy na Islandii”. Reżyser filmu podkreślił, że nagrodę odbiera nie tylko w imieniu ekipy, która go realizowała, ale także w imieniu bohaterów, czyli Polaków mieszkających na Islandii, którzy na emigracji podjęli się różnych zadań – są prawnikami, rybakami, artystami, nauczycielami, inżynierami. To wyróżnienie jest dla mnie ogromną motywacją do dalszej pracy, do przybliżania widzom TVP Polonia losów naszych rodaków rozsianych po całym świecie – powiedział Błażej Pyrka.
Nagrody XVIII Festiwalu „Losy Polaków 2023” zostały przyznane w sobotę, 4 listopada w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.