Olaf Lubaszenko to jeden z najbardziej utytułowanych i docenianych polskich aktorów. Korzenie jego kariery sięgają wczesnych lat 80., kiedy debiutował w kultowym serialu „Życie Kamila Kuranta”. Ze swoim debiutem reżyserskim wstrzelił się z kolei między Władysława Pasikowskiego i Patryka Vegę, wprowadzając do polskiej kinematografii nowy gatunek – komedię gangsterską. W rozmowie przyznaje, że okres przełomu ustrojowego, kiedy zapadały najważniejsze decyzje, które ukształtowały współczesny świat wydaje mu się szczególnie fascynujący. To jemu być może poświęci swój kolejny film. Gość Łukasza Adamskiego wspomina w podcaście swoją długą i krętą drogę zawodową, w której zdarzało mu się „nie iść za ciosem” i „uciekać przed sukcesem”. Czasem był to świadomy, artystyczny wybór, a czasem – jak w okresie, gdy zmagał się z depresją – skutek problemów osobistych. Lubaszenko to zarazem twórca spełniony, jak i artysta, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Łukasz Adamski przygląda się twórczości gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich dotąd nieznane wspomnienia. Raz w miesiącu gospodarz zaprasza widzów na sentymentalną podróż, poprzez tytuły uwielbiane przez kolejne pokolenia widzów. W podcaście porusza tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach www.vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl.
Dotychczasowi goście podcastu to Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację podcastu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.
Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.