• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

TVP Dokument w 2. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

10:09, 23.02.2024
TVP Dokument w 2. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie!!! pusty LEAD !!!

W dniach 24-25 lutego, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, TVP Dokument przypomni dramatyczne obrazy wojny i nieodwracalne skutki toczących się walk. Widzowie zobaczą poruszające losy wychowanków tymczasowego domu dziecka w Lisiczańsku („Dom z drzazg”), dramatyczną historię porywanych przez Rosjan ukraińskich dzieci („Porwane za młodu”), portrety żołnierzy gotowych do największych poświęceń w obronie kraju („Legioniści — chwała bohaterom”), historie Białorusinów, którzy wspólnie z Ukraińskimi braćmi walczą przeciw rosyjskiemu najeźdźcy („Niedokończone powstanie”). TVP Dokument pokaże też zbrodnie wojenne oczami ofiar, którym udało się przeżyć („Mariupol. Niestracona nadzieja”) oraz walkę o Ukrainę toczoną przez ludzi nauki i sztuki („Nieskończoność według Floriana”).

 
fot. materiały TVP

„Dom z drzazg” - sobota, 24 lutego godz. 20:00

Historia podopiecznych tymczasowego domu dziecka, położonego w Lisiczańsku, we wschodniej Ukrainie. Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i tłumią w sobie wiele dramatycznych wspomnień. Teraz żyją w wojennych okolicznościach i choć dom dziecka może wydawać się zimnym schronieniem, dla nich jest bezpieczną przystanią. Każde dziecko pozostawia tu trwały ślad w wychowawcach i kolegach. Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

„Legioniści - chwała bohaterom” - sobota, 24 lutego godz. 21:45

Dokument opowiada historie ludzi z całego świata, którzy zrezygnowali z dotychczasowego życia i wstąpili w szeregi ukraińskiej armii, żeby walczyć o wolność narodu, o którym wcześniej wiedzieli z gazet i telewizji. W tej walce są gotowi na największe poświęcenie i choć mówią wszystkimi językami świata, łączą ich wartości, których dzisiaj broni Ukraina. 

„Mariupol. Niestracona nadzieja” - sobota, 24 lutego godz. 23:20

Film dokumentalny opowiada o zbrodni widzianej oczami ofiary, której udało się przeżyć. Dziennikarka Mariupola, Nadiya Sukhorukova widziała setki zgonów. Zapisała wszystko, czego wtedy doświadczyła. Kroniki prowadzone przez Nadiyę w mediach społecznościowych stały się okazją, aby zobaczyć i poczuć z bliska to, co widziały i czuły tysiące ludzi. To historia miasta, w którym wszystko oprócz nadziei zostało zniszczone.

„Nieskończoność według Floriana” - niedziela, 25 lutego godz. 20:00

[…] układ słoneczny w stosunku do nieskończoności jest jak jeden podzielone przez nieskończoność. Matematyka podpowiada nam wynik, jest nim zero - słowa te wypowiada Florian Jurjew, naukowiec, innowator, architekt i muzykolog, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka, wybudowaną w centrum Kijowa. Florian to ukraiński Leonardo da Vinci. Poznajemy go, jak walczy o przyszłość swojego dzieła.

„Niedokończone powstanie” - niedziela, 25 lutego godz. 21:25

Dokument o Białorusinach, którzy po 24 lutego 2022 roku podjęli walkę przeciw rosyjskiemu najeźdźcy i stanęli ramię w ramię z ukraińskim bratem. Już w połowie marca powołali do życia jednostkę wojskową, na której patrona wybrali bohatera narodowego, Konstantego Kalinowskiego, przywódcę Powstania Styczniowego na Grodzieńszczyźnie. Rosja przegra tę wojnę – mówi bez cienia wątpliwości Bort, jeden z głównych bohaterów dokumentu. A kiedy Rosja przegra tę wojnę, reżimu Łukaszenki już nie będzie – dodaje.

 

 „Porwani za młodu” - niedziela, 25 lutego godz. 21:25

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z okupowanych terenów wywieziono tysiące bezbronnych dzieci. Rosja przygotowała projekt ustawy o uproszczonej procedurze adopcji ukraińskich dzieci - zarówno sierot, jak i tych, które mają rodziców lub innych bliskich krewnych. Rosjanie porywają dzieci z okupowanych terenów i przekazują je rosyjskim rodzinom, aby wymazać ich ukraińską tożsamość i poddać rosyjskiej indoktrynacji. Zrozpaczone matki żyją w strachu o życie swoich dzieci.