Filip Bajon urodził się 25 sierpnia 1947 roku w Poznaniu. Ukończył prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w swoim rodzinnym mieście, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
Po ukończeniu szkoły filmowej związał się ze Studiem Filmowym Tor, w którym realizował filmy o tematyce sportowej: „Powrót” (1976), „Rekord świata” (1977) i „Zielona ziemia” (1978). W roku 1979 zadebiutował pełnometrażową fabułą „Aria dla atlety”, za którą otrzymał dwie nagrody za debiut reżyserski: podczas FPFF w Gdańsku 1979 oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo 1980. Film odznaczał się indywidualnym stylem stojącym w opozycji do popularnego wówczas kina moralnego niepokoju. Kolejne sukcesy Bajonowi przyniosły „Wizja lokalna 1901” (1980) oraz telewizyjny film fabularny „Wahadełko” (1981) z genialną kreacją Janusza Gajosa.
Nazywany „Fellinim z Poznania”, z powodu widocznej w jego filmach fascynacji kinem włoskim, Bajon podejmuje również wątki historyczne i patriotyczne, nadając im współczesny charakter. Jednocześnie nie rezygnuje ze środków wyznaczających jego unikatowy styl. W 1987 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni za film „Magnat” z niezapomnianą rolą Grażyny Szapołowskiej. Niespełna dziesięć lat później tę samą nagrodę zdobył za film „Poznań ’56 ”, w którym podkreślił związek z rodzinnym miastem, przedstawiając swoją wizję historycznych wydarzeń. W późniejszym okresie twórczości Bajon podjął się adaptacji „Przedwiośnia” oraz „Ślubów panieńskich”. Inspirując się „Moralnością pani Dulskiej”, w 2015 roku wyreżyserował „Panie Dulskie”. Film będący uniwersalną komedią, autorską wizją reżysera na temat kultowego oryginału, został nagrodzony Złotym Kangurem przez australijskich dystrybutorów podczas FPFF w Gdyni w 2015 roku. Trzy lata później na tym samym festiwalu premierę miał ostatni film Filipa Bajona „Kamerdyner”, który przyniósł reżyserowi Srebrne Lwy. Zapytany o plany na przyszłość, zdradza, że pracuje nad dwoma bardzo dużymi projektami. Jednym
z nich będzie opowieść o historii Gdańska na miarę „Rzymu” Federico Felliniego.
W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Tomasz Kolankiewicz przygląda się twórczości wyjątkowych gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich – dotąd nieznane – anegdoty i wspomnienia. W podcaście poruszane są tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i z kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach www.vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl w nowej jakości obrazu i dźwięku, po rekonstrukcji cyfrowej.
Dotychczas gośćmi podcastu byli: Grażyna Szapołowska, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Jan Jakub Kolski oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację formatu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.
Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.