• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Telewizji Polskiej

14:56, 13.05.2024
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Telewizji Polskiej!!! pusty LEAD !!!

W piątek, 10 maja Telewizja Polska gościła młodzież ze szkół podstawowych w związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich. TVP jest największym beneficjentem środków europejskich na rynku medialnym. Gościem specjalnym wydarzenia była Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

 
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Telewizji Polskiej

Największe zainteresowanie gości wzbudziła wizyta w pracowni rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku. Możliwość porównania nowoczesnych technologii z tradycyjną techniką filmową była dla młodzieży wyjątkowym doświadczeniem. Ponadto Telewizja Polska udostępniła zwiedzającym studio TVP Sport i programu „Pytanie na śniadanie”, plan zdjęciowy serialu „Korona królów” oraz magazyn kostiumów i rekwizytów.


Młodzi ludzie bardzo chętnie sięgają do materiałów telewizyjnych i filmowych udostępnianych przez TVP. Telewizja Polska publikuje je m.in. w portalu poświęconym rekonstrukcji cyfrowej cyfrowa.tvp.pl. W jego zasobach znajduje się ponad 3000 filmów, seriali, reportaży i dokumentów, które przez wiele lat były niedostępne dla szerokiego grona widzów. Ich digitalizacja, rekonstrukcja i udostępnienie były możliwe dzięki dwóm projektom dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Nową jakość zyskały niezapomniane produkcje, m.in.: „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”, ,,Pan Tadeusz”, ,,40-latek”, „Ekstradycja”, ,,Blisko, coraz bliżej”, ,,Hydrozagadka”, „Nad Niemnem”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Polskie drogi”, „Boża podszewka” i „Defilada”.

 

Dzięki funduszom europejskim Telewizja Polska odświeżyła swoje kultowe produkcje. Teraz udostępnia je równolegle zarówno we współczesnym, jak i w oryginalnym, telewizyjnym formacie, w jakim były emitowane w dniu swojej premiery.

Realizacja projektu umożliwiła także digitalizację i częściową rekonstrukcję archiwaliów oddziałów terenowych TVP. Są to unikatowe materiały telewizyjne, filmowe, dokumentalne, reportaże i inne formy o olbrzymim znaczeniu kulturowym, historycznym i edukacyjnym.

 

Telewizja Polska jest liderem cyfryzacji i udostępniania archiwalnych zasobów audiowizualnych. Posiadając największą pracownię digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej, wyposażoną w najnowocześniejszą w Europie technologię oraz grono najlepszych specjalistów w Polsce, realizuje misję, nieustannie powiększając najbogatszą cyfrową bibliotekę o kolejne archiwalne produkcje filmowe i telewizyjne. Unikatowe zbiory filmów, seriali i dokumentów dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji, dostępne są bezpłatnie w serwisach vod.tvp.pl i cyfrowa.tvp.pl.