• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Katarzyna Figura gościnią podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”

12:15, 11.06.2024
Katarzyna Figura gościnią podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”!!! pusty LEAD !!!

We wtorek, 11 czerwca, Telewizja Polska udostępniła premierowo kolejny odcinek drugiego sezonu podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”. Jego bohaterką jest aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Figura. Rozmowę prowadzi filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.

 
Katarzyna Figura gościnią podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP”

W 1985 roku Katarzyna Figura ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów zagrała u Krzysztofa Kieślowskiego w „Bez końca” (1984) i u Wojciecha Jerzego Hasa w „Osobistym pamiętniku grzesznika przez niego samego spisanym” (1986). Potem współpracowała z Piotrem Szulkinem – u boku Daniela Olbrychskiego zagrała czternastoletnią prostytutkę Once w filmie fantastycznym „Ga, ga. Chwała bohaterom” (1985). Była też Mimi Zarzecką w „Komediantce” Jerzego Sztwiertni (1986) i Rózią u Jerzego Gruzy w „Pierścieniu i Róży” (1986). Jednocześnie debiutowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego w roli Iriny w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reżyserii Macieja Englerta. O początkach kariery opowiada tak: „Grałam spektakl o dziewiętnastej, po spektaklu, na ulicę Mokotowską przyjeżdżał do mnie tata z kolacją. Następnie wsiadłam do taksówki, która wiozła mnie do Ojcowa, gdzie o piątej rano zaczynaliśmy zdjęcia do „Pierścienia i Róży”. Wczesnym południem ponownie wracałam do Warszawy, żeby zagrać spektakl. Jednocześnie Irina i księżniczka Różyczka. (…) To wynikało z mojej żarliwości, nawet powiedziałabym zachłanności. Jak przychodziły role to brałam wszystko”.


Powodzenie i rozgłos przyniósł jej udział w komedii Juliusza Machulskiego „Kingsajz” (1987) i główna rola w śmieszno-gorzkim obrazie o marzeniach – „Pociągu do Hollywood” w reżyserii Radosława Piwowarskiego (1987). Młoda aktorka o kobiecych kształtach, obdarzona seksapilem, wkrótce stała się uosobieniem polskiej seksbomby.


W latach 90. aktorka zagrała u Roberta Altmana w „Graczu” (1992) i „Pret-a-Porter” (1994). Wystąpiła także w filmach telewizyjnych – „Red Shoe Diaries” Zalmana Kinga (1992) oraz „Fatal Past” w reżyserii Clive'a Fleury'ego (1993). W Polsce grała u Juliusza Machulskiego, można ją było oglądać w „Kilerze” (1997) i „Kiler-ów 2-óch” (1999).


Powoli udawało jej się zerwać z wizerunkiem seksbomby. Zaczęła grać w filmie i w teatrze role kobiet obdarzonych większą samoświadomością i refleksyjnością. W „Autoportrecie Z Kochanką” Radosława Piwowarskiego (1996) stworzyła ciekawą postać Diany, dojrzałej kobiety, która związuje się ze zbuntowanym młodym chłopakiem. Przekonująco wcieliła się również w postać polskiej emigrantki Teresy w „Szczęśliwego Nowego Jorku” Janusza Zaorskiego.


Figura zagrała u Andrzeja Kondratiuka we „Wrzecionie czasu” (1995) i „Słonecznym zegarze” (1997) – dwóch z trzech części sagi o rodzinie Kondratiuków, a także u Jerzego Stuhra w „Historiach miłosnych” (1997). Janusz Majewski obsadził ją u boku Marka Kondrata w „Złocie dla dezerterów” (1998). Za rolę Gosi w „Ajlawju” Marka Koterskiego (1999) dostała Złote Lwy w Gdyni. Świetnie zagrała również Podstolinę u Andrzeja Wajdy w ekranizacji „Zemsty” (2002). 


W 2007 roku w obsypanym nagrodami telewizyjnym obrazie „Aria Diva” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej zagrała tytułową divę operową Joannę, a jedna z jej ostatnich ról w krótkometrażowym filmie „Victoria” Karoliny Porcari (2022) wywołała głośną dyskusję na temat seksualności kobiet. Od 2014 roku jest związana z Teatrem Wybrzeże.


W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Tomasz Kolankiewicz przygląda się twórczości wyjątkowych gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich – dotąd nieznane – anegdoty i wspomnienia. W podcaście poruszane są tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i z kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach www.vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl w nowej jakości obrazu i dźwięku, po rekonstrukcji cyfrowej.


Dotychczas gośćmi podcastu byli: Maria Pakulnis, Filip Bajon, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Jan Jakub Kolski oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację formatu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.


Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.