Tomasz Różycki to poeta, tłumacz i prozaik. Jego najnowsza książka „Złodzieje żarówek” zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, została uhonorowana na konkursach Grand Continent, Vivelo Book Award oraz otrzymała nominację Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jest to opowieść o życiu w bloku z czasów PRL-u, gdzie codzienność splata się z mitami i legendami osiedlowymi.
Historie, które opowiadam, traktuję trochę z przymrużeniem oka. Uwielbiam taki sposób opowiadania tak, jakby czytelnik siedział na imieninach […], gdzie wszyscy siedzą przy stole i jak przysłowiowi wujkowie opowiadają niekończące się historie, pełne dygresji. I tak chciałem tę książkę napisać – mówi Tomasz Różycki.
Bogna Świątkowska jest dziennikarką, promotorką kultury, a także założycielką Fundacji Bęc Zmiana, wraz z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych architekturze i sztukom wizualnym. O omawianej w programie książce Tomasza Różyckiego mówi tak:
Twoją książkę polecałabym wszystkim architektom, architektkom, wszystkim ludziom, którzy innym urządzają świat. […] To jest zaproszenie, aby wejść w dom, jak w maszynę, która czy tego chcemy, czy nie, ustawia ścieżki nie tylko tej codziennej krzątaniny, ale także daje zarys, wyobrażenie o tym, jakie nasze życie może być.
Wśród omawianych publikacji znajdą się książki: „System do mieszkania” Agaty Twardoch oraz „Witaj w świecie bez architektów” i „Azyle, nisze, enklawy, czyli katalog małych utopii” autorstwa Jakuba Szczęsnego.
Pod adresem dobrytytul@tvp.pl autorzy programu czekają na opinie, uwagi oraz wszelkie spostrzeżenia widzów, czytelników i pisarzy.
* * *
„Dobry Tytuł” to poprowadzony w luźnej atmosferze magazyn o książkach, który co tydzień dostarczać będzie literackich inspiracji. Każdy odcinek koncentruje się na ważnym społecznym i kulturalnym temacie.
Program poprowadzi warszawsko-krakowski duet – felietonistka Agata Passent oraz krytyk i aktywista literacki Szymon Kloska, na swoją kanapę będą zapraszać pisarzy, poetów oraz znawców literatury.
W programie prezentowane będą recenzje krytyków literackich z mediów tradycyjnych oraz społecznościowych. Pojawi się również poezja – młodzi krytycy będą czytać i omawiać wiersze. Dynamiczną formułę programu wzbogacą również reportaże o ludziach tworzących: wyjątkowe inicjatywy czytelnicze, kameralne księgarnie, biblioteki czy kluby książki.
Program dostępny również na platformie VOD.TVP.PL
Premiera 7 września 2024 o godz. 17:30 w TVP2