Barbara Ahrens-Młynarska, Andrzej Bizoń, Tomasz Borkowy, Joanna Fabisiak oraz prof. Zbigniew Anthony Kruszewski zostali tegorocznymi laureatami nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Uroczystą galę wręczenia wyróżnień uświetniły występy Julii Pietruchy, Marty Zalewskiej i zespołu Kwiat Jabłoni. Widzowie zobaczą wydarzenie w TVP Polonia w niedzielę, 10 listopada o 20.05.
– Tegoroczna gala nagród „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” miała charakter szczególny. Nie tylko ze względu na miejsce, w którym się odbyła – nową halę zdjęciową TVP z jej nowoczesnymi możliwościami realizacyjnymi – ale przede wszystkim ze względu na znakomitych gości, z marszałkinią Senatu RP Małgorzatą Kidawą-Błońską i ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską na czele. W ciągu blisko 30 lat nagrodę przyznaliśmy wybitnym postaciom, które tworzyły pozytywny i szlachetny wizerunek naszego kraju. Nagradzaliśmy też działaczy i organizacje polonijne, które miały osiągnięcia w integrowaniu środowisk polskiej diaspory i pomagały naszym rodakom – mówi Grzegorz Jędrasik, p.o. dyrektora TVP Polonia.
O tegorocznych laureatach:
Barbara Ahrens-Młynarska – aktorka, poetka i propagatorka polskiej kultury w Szwajcarii, gdzie mieszka od 1971 roku. Założyła tam Klub Miłośników Żywego Słowa, będący centrum spotkań dla Polaków mieszkających w tym kraju;
Andrzej Bizoń – burmistrz Karwiny na Zaolziu. Dyrektor ostatniej na Zaolziu szkoły średniej z polskim językiem nauczania – „polskiego” gimnazjum w Czeskim Cieszynie. Idealista, który dla nauczycielskiej misji zrezygnował z międzynarodowej kariery w biznesie;
Tomasz Borkowy – aktor znany głównie z roli Andrzeja Talara w serialu „Dom", od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Choć w Polsce zagrał w zaledwie 11 produkcjach, do dziś jest ulubieńcem widzów. Jego początki na emigracji nie były łatwe, ale z czasem, dzięki angażom w takich produkcjach, jak „Nieznośna lekkość bytu" czy „Doktor Who", jego kariera nabrała tempa. W latach 90. osiadł w Szkocji, gdzie zaangażował się w życie teatralne, stając się częścią Edinburgh Festival Fringe;
Joanna Fabisiak – filolożka, działaczka samorządowa, polityk, twórczyni Fundacji „Świat na tak”. Inicjatorka, pomysłodawczyni i siła sprawcza organizowanego od 2010 roku konkursu „Być Polakiem” dla młodzieży polonijnej z całego świata, którego celem jest zdobywanie wiedzy, integracja młodzieży polonijnej oraz promocja Polski i polskości;
prof. Zbigniew Anthony Kruszewski – naukowiec i działacz polonijny, który jako jedyny z żyjących współpracował jeszcze z emigracją okresu międzywojennego. Współtwórca kierunku naukowego – borderologii, czyli nauki o granicach. Pomysłodawca lub współtwórca wielu polskich organizacji w USA. Uczestnik Powstania Warszawskiego, współpracownik pierwszego prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i długoletni działacz tej organizacji. Współpracował z generałami Stanisławem Maczkiem i Władysławem Andersem. W Białym Domu lobbował na rzecz Polonii amerykańskiej i przyjęcia Polski do NATO. Wspólnie z prof. Zbigniewem Brzezińskim i Normanem Davisem przez lata odwiedzał Polskę, by wykładać w ramach Studium Europy Wschodniej, gdzie kształcono m.in. obecne służby dyplomatyczno-administracyjne Ukrainy. Na Uniwersytecie w El Paso nadal funduje stypendia, promując polskość.
Galę uświetniły występy Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej z gościnnym udziałem zespołu Kwiat Jabłoni. Galę prowadzili Anna Karna i Marek Zając.
O nagrodzie TVP Polonia:
TVP Polonia przyznaje nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” od 1995 roku. Statuetki przedstawiające Fryderyka Chopina są prestiżowymi wyróżnieniami dla artystów, sportowców, dziennikarzy naukowców oraz instytucji polonijnych. Laureatów wybiera kolegium redakcyjne TVP Polonia. Nagroda i jej idea korespondują z misją anteny zawartą w słowach „Łączymy Polaków na całym świecie”. Otrzymują ją osoby i instytucje, których działalność łączy Polaków – zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza granicami Polski.
Pierwszymi laureatami nagrody byli m.in. reżyser Krzysztof Kieślowski oraz kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, których dokonania wytyczyły szlak kolejnym wybitnym Polakom, dbającym o budowanie pozytywnego wizerunku Polski i wzmacnianie więzi polonijnych. W kolejnych latach nagrody otrzymali m.in. Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Jerzy Giedroyć, Jan Nowak-Jeziorański, Irena Santor, Krzysztof Penderecki, Iga Świątek czy reprezentacja polskich skoczków narciarskich. W 2021 r. laureatem nagrody został Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz polonijny, który za swoją działalność jest więziony przez białoruski reżim.