Aż 71 scenariuszy filmowych zgłoszono do konkursu Telewizji Polskiej „Ziemia obiecana” skierowanego do studentek i studentów publicznych uczelni filmowych i artystycznych. Trwa weryfikacja zgłoszeń. Na tym etapie projekty oceni zespół selekcyjny składający się z przedstawicieli Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP. Najlepsze prace przejdą do drugiego etapu, w którym ocenią je jurorzy reprezentujący instytucje i organizacje związane z polską kinematografią oraz profesjonaliści z branży filmowej.
– Konkurs już na tym etapie pobudził kreatywność przyszłych filmowców i zmobilizował ich do artystycznych poszukiwań. Najwięcej projektów nadesłali studenci ze szkół filmowych z Katowic i z Łodzi, ale są też prace przedstawicieli Akademii Teatralnych z Krakowa i Warszawy oraz szczecińskiej Akademii Sztuki. Dotarcie do tak szerokiego grona odbiorców gwarantuje dużą różnorodność artystyczną prac – mówi Piotr Derewenda z Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP, koordynator konkursu.
Celem konkursu „Ziemia obiecana” jest wspieranie rozwoju młodych filmowczyń i filmowców oraz promocja ich twórczości. Każdy z projektów zakwalifikowanych do finału otrzyma od Telewizji Polskiej 250 tys. złotych na realizację. Łączna pula nagród wynosi ponad 3 mln złotych. Telewizja Polska wesprze autorów zwycięskiego projektu w promocji, emisji i dystrybucji filmu. Dodatkowa nagroda w wysokości 300 tys. złotych trafi do uczelni, na której studiują twórcy zwycięskiej produkcji. Najlepszy film konkursu poznamy 31 stycznia 2026 roku – roku setnej rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy i dziesiątej rocznicy śmierci reżysera.
Partnerem merytorycznym konkursu „Ziemia obiecana” jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, inicjator Roku Andrzeja Wajdy 2026.
Szczegóły konkursu TUTAJ