W najnowszym odcinku podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan wystąpił Feliks Falk. Z reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, a także dramatopisarzem rozmawia filmoznawczyni Diana Dąbrowska. Podcast jest już dostępny w serwisie YouTube i na Spotify.
Nazwisko Feliksa Falka nierozerwalnie łączy się z nurtem kina moralnego niepokoju, w który wpisuje się „Wodzirej” (1977) z Jerzym Stuhrem w roli tytułowej. Ćwierć wieku później Falk powrócił do formuły kina zaangażowanego społecznie w znakomitym „Komorniku” (2005) nagrodzonym Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodą dla Andrzeja Chyry za pierwszoplanową rolę męską i Kingi Preis za drugoplanową rolę kobiecą, a także dla Bartosza Prokopowicza za zdjęcia i Grzegorza Łoszewskiego za scenariusz. Równie dużym sukcesem była „Joanna” (2010). Film uhonorowano nagrodami za reżyserię, scenariusz, kostiumy i charakteryzację na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłami za najlepszą główną i drugoplanową rolę kobiecą. Ponadto film zdobył laury na festiwalach w Moskwie, Taszkiencie, Chicago, Palm Beach i Los Angeles.
Falk jest także autorem autobiografii „Wodzirej i inni. Rozmowa z samym sobą” (2021) oraz książek prozatorskich: „Gmach. Opowieści prawdopodobne i prawdziwe” (2023) i „Kalwaria” (2024).
Feliks Falk urodził się 25 lutego 1941 roku w Stanisławowie. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1966) oraz Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1974). Autor wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych, a także scenariuszy filmowych przeniesionych na ekran przez innych reżyserów, m.in. „Wielki bieg” (1981) Jerzego Domaradzkiego, „Baryton” (1984) Janusza Zaorskiego. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w 1973 roku krótkometrażowym filmem telewizyjnym „Nocleg”, a dwa lata później zrealizował pełnometrażowy film kinowy „W środku lata”, dramat z życia małżeństwa z kilkuletnim stażem, wyróżniony na Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo (1976).
W podcaście Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan prowadzący przyglądają się twórczości wyjątkowych gości, zagłębiają się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięgają po ich – dotąd nieznane – anegdoty i wspomnienia. W podcaście poruszane są tematy związane zarówno z najgłośniejszymi, jak i z kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach www.vod.tvp.pl oraz cyfrowa.tvp.pl w nowej jakości obrazu i dźwięku, po rekonstrukcji cyfrowej.
Dotychczas gośćmi podcastu byli m.in.: Piotr Cyrwus, Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Figura, Grażyna Szapołowska i Juliusz Machulski. Za pomysł oraz realizację formatu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.
Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP #PierwszyPlan na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.