Po trzynastu latach od premiery teatralnej Paweł Demirski powraca do tekstu o Jakubie Szeli, poddając go nowej interpretacji w formule teatru telewizji. Po tzw. zwrocie ludowym i wzmożonym zainteresowaniu polskim chłopskim dziedzictwem, a także związanym z nim wstydem, „W imię Jakuba S.” okazuje się wciąż aktualnym źródłem ważnych społecznie i artystycznie tematów.
Centralną postacią dramatu jest Jakub Szela, przywódca rabacji galicyjskiej. Postać Szeli oglądana jest w spektaklu z perspektywy współczesnej, w zderzeniu z dzisiejszymi realiami ekonomiczno-społecznymi i problemami aspirującej „klasy średniej”.
Reżyser i autor utworu zaangażował do inscenizacji swojego tekstu w Teatrze Telewizji aktorów, których trudno byłoby zobaczyć razem na jednej scenie teatralnej, należą bowiem do zespołów różnych teatrów albo rzadko występują na deskach. W Jakuba Szelę wcielił się Jacek Poniedziałek – aktor, który od lat współpracuje z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim. Z kolei główną rolę kobiecą zagrała Małgorzata Kożuchowska, związana z zespołem Teatru Narodowego. W przedstawieniu udział wzięli także Marcin Bubółka, Marta Malikowska, Monika Frajczyk, Marcin Czarnik i Filip Pławiak.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Demirski
Zdjęcia: Paweł Flis
Muzyka: Małgorzata Tekiel
Scenografia: Kornelia Dzikowska-Demirska
Charakteryzacja: Marta Szczerkowska
Obsada: Jacek Poniedziałek (Jakub Szela), Marcin Bubółka (Biff), Małgorzata Kożuchowska (Dziedziczka), Marta Malikowska (Linda), Monika Frajczyk (Sekretarka), Marcin Czarnik (Howard) oraz Filip Pławiak (Happy).
czas ok. 85’
Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen S.A.