Spektakl Wojciecha Smarzowskiego jest adaptacją tekstu monodramu autorstwa Stanisława Brejdyganta, którego premiera teatralna odbyła się 8 czerwca 2018 roku
w warszawskim Teatrze Polonia. Bartek Sowiński, główny bohater „Winnego”, po latach dźwigania potwornej tajemnicy, wymusił na prokuraturze skazanie go za zabójstwo popełnione w czasie II wojny. Zabił dwoje bliskich mu ludzi – Żydów, których ukrywał w swoim domu przed Niemcami. Dlaczego to zrobił? Dlaczego człowiek o szlachetnym sumieniu dokonał tak okrutnej zbrodni?
W 1971 roku – odsiadując wyrok w więzieniu – Sowiński dostaje magnetofon i zgodę na zapisanie swoich niezwykłych wyznań. Włącza magnetofon i zaczyna mówić. Więzienne nagrania to nie tylko prosta relacja „jak zabił” lecz przede wszystkim wejście w labirynt niezwykłych i bolesnych wspomnień bohatera. Sowiński nagrywa swoje wyznania dla dwuletniego wnuka Marcinka. Mijają lata i taśma z nagraniami trafia do adresata, który ma już 56 lat i jest księdzem. Zabieg adaptacyjny Smarzowskiego polega na tym, że akcja spektaklu rozgrywa się w dwóch planach, które się nawzajem dopełniają i przeplatają. Równolegle do spowiedzi Sowińskiego toczy się historia dojrzałego księdza Marcina. Świat wspomnień dziadka intensywnie wkracza w świat wnuka, a przeszłość miesza się z współczesnością. Dla Sowińskiego wyrok miał być odkupieniem winy, która na nim ciążyła. A czym jest dla księdza Marcina odsłuchiwanie taśmy z przeszłości? Czy tylko spowiedzią dziadka i poznaniem jego tragicznej historii czy też uruchomieniem lawiny kłamstw i prawd o nim samym i świecie współczesnym?
Realizacja „Winnego” jest powrotem po prawie dwudziestu latach Wojciecha Smarzowskiego do Teatru Telewizji.
Stanisław Brejdygant
Adaptacja i reżyseria: Wojciech Smarzowski
zdjęcia: Paweł Tybora
scenografia: Marek Warszewski
kostiumy: Magda Rutkiewicz-Luterek
montaż: Krzysztof Komander
obsada: Stanisław Brejdygant (Bartek Sowiński), Dariusz Toczek (Ksiądz Marcin), Szymon Kukla (Ksiądz Sebastian), Agnieszka Matysiak (Gosposia księdza Marcina/Kobieta), Michał Czernecki (Ksiądz od czarnej roboty), Zdzisław Wardejn (Arcybiskup Jędruszewski), Wojciech Błach (Ksiądz Woźniak), Konrad Szymański (młody Bartek Sowiński), Elżbieta Jarosik (Matka Sowińskiego), Alicja Czarnik (Sara/Opiekunka), Aleksander Sajewski (Samuel/LGBT+), Maria Sobocińska (Zakonnica), Henryk Gołębiewski (Smakosz), Przemysław Przestrzelski (Burmistrz), Magda Pociecha (Kobieta, która się zabezpieczała), Natalia Sikora (Matka ofiary), Agnieszka Makowska (Nauczycielka), Artur Gortatowski (Mąż), Jan Jakubik (Strażnik/Jevriej), Aleksander Sułek (Chłopiec) i inni.
Czas ok. 75’
Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen S.A.