• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Finał Festiwalu Dwa Brzegi

11:57, 01.09.2008
Finał Festiwalu Dwa BrzegiP skierowany do młodych twórców. 7 i 8 sierpnia prezentowali się laureaci Doliny ze swym repertuarem konkursowym oraz z nowymi projektami.

Zobaczyliśmy popisy breakdancerów z Crazy Twisting Group. W piątek dla festiwalowej publiczności zaśpiewała Agnieszka Łapka, a dla miłośników teatru na kazimierskim rynku wystąpiła z dwoma spektaklami grupa happenersko-teatralna „Próg”. Doliniarze w ramach warsztatów plastycznych wspólnie z publicznością odmienili wygląd statku „Jan Kazimierz”, pod podkładem którego odbywały się pokazy laureatów konkursów dziedziny Film. Cały festiwal był szeroko relacjonowany na antenie telewizyjnej Dwójki, która imprezę objęła patronatem medialnym. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, zapowiada, że już wkrótce rozpoczną się prace nad trzecią edycją.Zakończyła się druga edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Trwającą ponad tydzień imprezę, której współorganizatorem była Telewizja Polska, odwiedziło ok. 15 tysięcy osób. Widzowie obejrzeli 180 filmów, w większości sprowadzonych z festiwali w Cannes, Berlinie, czy Wenecji. Dwa Brzegi były świętem nie tylko kina – to także koncerty, spektakle, wystawy oraz okazja do niecodziennych spotkań ze znakomitymi twórcami sztuki.


Podziel się:  Więcej
Na festiwalu z założenia nie ma jury profesjonalnego, o zwycięstwie przesądzają sami widzowie. W kategorii film pełnometrażowy decyduje plebiscyt, czyli głosowanie wszystkich widzów, natomiast w kategorii krótkiego metrażu jury wybierane jest spośród publiczności – osób, które zobowiązują się do obejrzenia wszystkich filmów konkursowych.

Ten rok był prawdziwym triumfem filmów dokumentalnych. Trzy pierwsze miejsca w kategorii pełnego metrażu zajęły dokumenty.

Najlepszym filmem okazał się australijsko-amerykański dokument o wybitnym kompozytorze pod tytułem „Glass: portret Philipa w 12 częściach” w reżyserii Scotta Hicksa. Drugie miejsce przypadło amerykańskiemu dokumentowi Wojciecha Marzyńskiego „Life On Marz: wspomnienia nauczyciela filmu”, którego tematem jest nostalgia filmowca-emigranta po wjeździe z Polski w 1969 roku. Trzecie miejsce publiczność przyznała dokumentowi pod tytułem „Po-lin. Okruchy pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej.

W konkursie na najlepszy krótki metraż zwyciężył film „Bez upadku” Jakuba Stożka. Przedstawicielka festiwalu, Anna Stadnik poinformowała, że amatorski, niezależny film Jakuba Stożka doceniono za staranną realizację, ciekawą narrację, mocne oddziaływanie na widza i odwagę w doborze tematyki. Z publicznością, jak zapowiadaliśmy, spotkali się między innymi Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Marczewski, Elżbieta Dzikowska, Małgorzata Niemen, Grzegorz Miecugow, Joanna Olech, Xawery Żuławski i Dorota Masłowska. Specjalnym gościem festiwalu był Janusz Gajos. którego retrospektywa twórczości była obecna przez cały festiwal. Można było zobaczyć spektakle, filmy oraz fotografie stanowiące dorobek artystyczny aktora. W ramach dwubrzegowego cyklu Lekcja Kina z miłośnikami sztuki filmowej spotkał Sławomir Idziak. Po wykładzie dotyczącym dominującym obecnie w Europie szkołom realizatorskim oraz problemom współczesnej polskiej kinematografii, zaprezentował film zrealizowany w ramach cyklu Film Spring Open. Zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych był piątkowy koncert finałowy w przepięknej scenerii – na zamku w Janowcu. Wystąpiła Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka oraz Trio Włodka Pawlika. Przestrzeń muzyczna dodatkowo wypełniona została fantastycznymi wizualizacjami Dawida Kozowskiego. Tego wieczoru publiczność miała możliwość usłyszeć przekrój twórczości Pawlika w oryginalnych aranżacjach na orkiestrę oraz trio jazzowe. Zabrzmiała muzyka z takich filmów jak: „Wrony”, czy „Pora umierać” Doroty Kędzierawskiej.

Na oficjalne zakończenie festiwalu widzowie zobaczyli najnowsze dzieło Emira Kusturicy pod tytułem „Obiecaj mi!”. Drugim dodatkowym filmem zamykającym Dwa Brzegi był „Filth and Wisdom”, czyli „Mądrość i brud” wyreżyserowany przez Madonnę.

W Kazimierzu zaprezentowała się także Dolina Kreatywna – cykliczny projekt stypendialny TV
P skierowany do młodych twórców. 7 i 8 sierpnia prezentowali się laureaci Doliny ze swym repertuarem konkursowym oraz z nowymi projektami.

Zobaczyliśmy popisy breakdancerów z Crazy Twisting Group. W piątek dla festiwalowej publiczności zaśpiewała Agnieszka Łapka, a dla miłośników teatru na kazimierskim rynku wystąpiła z dwoma spektaklami grupa happenersko-teatralna „Próg”. Doliniarze w ramach warsztatów plastycznych wspólnie z publicznością odmienili wygląd statku „Jan Kazimierz”, pod podkładem którego odbywały się pokazy laureatów konkursów dziedziny Film. Cały festiwal był szeroko relacjonowany na antenie telewizyjnej Dwójki, która imprezę objęła patronatem medialnym. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, zapowiada, że już wkrótce rozpoczną się prace nad trzecią edycją.Finał Festiwalu Dwa Brzegi