W programie pokażemy, co działo się w kolejnych dniach strajków, które przeszły do historii Polski i świata. Choć strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się 14 sierpnia, to cykl rozpoczniemy już w przeddzień tej rocznicy, aby pokazać genezę i okoliczności rozpoczęcia tego największego i najważniejszego protestu w najnowszej historii Polski.
W kolejnych odcinkach przybliżymy widzom każdy dzień strajku – co działo się w poszczególnych miastach, jaka była taktyka władzy wobec strajkujących i które wydarzenia były kluczowe i przełomowe. Ujawnimy też, co wtedy pisali oficerowie MSW w swoich codziennych raportach o sytuacji w kraju, jak widziała rzeczywistość oficjalna prasa. Ostatni odcinek będzie miał emisję 3 września, czyli w rocznicę zawarcia porozumienia w Jastrzębiu.
-
Cykl realizowany jest przez TVP wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Dzięki temu mamy dostęp do wielu materiałów - zdjęć, filmów, dokumentów, które często rzucają zupełnie nowe światło na historię tamtych dni. Twórcy cyklu korzystają także z bogatego archiwum TVP, choćby z wielogodzinnych nagrań, jakie w Stoczni im. Lenina zrealizowały ekipy gdańskiej telewizji – mówi Rafał Pleśniak, autor programu.
Od poniedziałku do piątku cykl na antenie Jedynki w paśmie porannym około godz. 8:50, natomiast w weekendy około godz. 12:00.
Centrum Informacji TVP