Tytuł widowiska to trawestacja tytułu słynnego, wydanego niezależnie, tomika poetyckiego Jana Krzysztofa Kelusa – „Piosenki ze starej kasety”. Ideą widowiska jest przybliżenie współczesnej publiczności jednego z najważniejszych artystów minionego półwiecza, który nigdy nie zabiegał o medialny rozgłos, koncentrując się w swojej twórczości na sensach poetyckich, prawdzie historycznej i moralnym sprzeciwie wobec zła. Poprzez nowoczesne, ale mocno osadzone w tradycji balladowej aranżacje Pawła Stankiewicza, utwory Kelusa zyskują nowy wymiar artystyczny, a powierzenie ich interpretacji wybitnym artystom polskiego teatru i filmu jest zarówno rodzajem hołdu złożonego artyście, jak i podkreśleniem najwyższej rangi twórczości autora „Biura Rzeczy Znalezionych”.
Widowisko odbyło się 19 kwietnia br. na scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego w Warszawie, w ruchomej scenerii wirtualnej pasieki. W ulach umieszczone zostały ekrany, na których pojawiały się dokumentalne obrazy dotyczące historii i współczesności Polski, Europy i świata, a także wizualizacje przygotowane na podstawie obrazów Franciszka Maśluszczaka. Narrator w kostiumie pszczelarza (specjalna rola Pawła Królikowskiego) poprowadził ironiczną opowieść o życiu pszczół, a więc o życiu Polaków, które opisał w swoich piosenkach Jan Krzysztof Kelus.
W spektaklu wystąpili: Teresa Lipowska, Emilia Komarnicka, Natalia Sikora, Monika Węgiel, Redbad Klijnstra, Michał Chorosiński, Paweł Królikowski oraz młodzi artyści Teatru Piosenki i Art Color Ballet.
Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski
Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski
Malarstwo: Franciszek Maśluszczak
Wizualizacje: Piotr Marcin Stapiński
Producenci: Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła
„Piosenki ze starej pasieki” – 3 maja, we wtorek, o godz. 18:55 w TVP2