Rok 1939. Mała wioska w południowo-zachodniej części Wołynia, zamieszkała przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Jednak ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci, Polaka, Macieja Skibę. Przez następny rok trwa polowanie i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie między polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Latem 1943 roku dochodzi do mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.
„Wołyń” został uznany najlepszym filmem i otrzymał najważniejszą nagrodę filmową – Orły 2017. W udziale przypadła mu także nagroda publiczności. Bezkonkurencyjni okazali się twórcy koprodukcji TVP. Orły 2017 otrzymali najlepsi w swoich kategoriach: Wojciech Smarzowski - za reżyserię, Paweł Laskowski za najlepszy montaż, Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska za kostiumy,Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela za dźwięk, Mikołaj Trzaska za muzykę, Marek Zawierucha za scenografię, Piotr Sobociński jr za zdjęcia.
Dwupłytowe wydanie specjalne zawiera wersją kinową oraz wersję festiwalową filmu wyświetlaną w ramach pokazów zagranicznych wraz z dodatkami specjalnymi.