Wręczając Nagrodę Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz powiedział:
Nagradzając ten film nagradzamy też twórców festiwalu. Państwo przez ten festiwal oddajecie sprawiedliwość, polskie państwo podziemne trwało do 1989 roku, czego dowodem są obecni tutaj bohaterowie.Wyprodukowany przez TVP „Konspirator”, poświęcony jest działaczom gdańskiej Solidarności. Bazując na życiorysie Andrzeja Michałowskiego, współorganizatora strajków w Porcie Gdańskim, autorzy tego dokumentu starają się przybliżyć widzom kulisy życia w solidarnościowym podziemiu w latach 80.
Film Sławomira Koehlera otrzymał także wyróżnienie w ramach
Nagrody imienia Janusza Krupskiego, którą z kolei otrzymał dokumentalny obraz Mariusza Pilisa pod tytułem
„Sprawiedliwość” (Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych).
W Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych dwa wyróżnienia otrzymały również filmy powstałe przy wsparciu Telewizji Polskiej.
„O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, wyróżniony za artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci oraz
„Zwyczajny Kraj” Tomasza Wolskiego, wyróżniony za interesujące wykorzystanie materiałów archiwalnych pozostawionych przez komunistów.
Z kolei w
Konkursie Międzynarodowych Filmów Dokumentalnych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, nagrodę główną za niezwykle poetyckie i filmowe ukazanie indywidualnych losów wplecionych w wielką historię i pozostawienie nas w poczuciu, że miłość nie umiera wraz ze śmiercią otrzymała Dagmara Drzazga za film „Draugen” wyprodukowany przez TVP.
Wręczono też nagrody honorowe -
Sygnety Niepodległości i
Drzwi do Wolności. Nagrodą Drzwi do Wolności uhonorowano między innymi film „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Film opowiada o pierwszomajowej kontrmanifestacji, do której doszło w Gdańsku 1 maja 1982 roku - jednym z jej organizatorów był Edward Janus, skazany na 9 miesięcy aresztu. Na emigracji w Stanach Zjednoczonych od 1983 roku. Przyjechał na zaproszenie Telewizji Polskiej. Nagrodą Drzwi do Wolności uhonorowano też Andrzeja Michałowskiego - bohatera filmu „Konspirator”- w reżyserii Sławomira Koehlera, współorganizatora strajku w Porcie Gdańskim w 1981 roku. W 2015 roku wydał on książkę „Moja Solidarność. Fakty, zdrady i nadzieje.” Wyróżnienie Drzwi do Wolności otrzymali także białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz i historyk prof. Nikołaj Iwanow oraz Maciej Łopiński - dziennikarz, polityk i jeden z bliskich współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obecny przewodniczący Rady Nadzorczej TVP.
Sygnet Niepodległości przyznano m.in. wybitnemu historykowi, prezesowi IPN z lat 2005-2010 Januszowi Kurtyce.