• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie KE z 9.03.2022 r. w sprawie wypowiedzi eksperta w programie "Sprawa dla reportera" z 9.12.2021 r.

14:45, 13.05.2022
Orzeczenie KE z 9.03.2022 r. w sprawie wypowiedzi eksperta w programie "Sprawa dla reportera" z 9.12.2021 r.

Do Komisji Etyki TVP wpłynęły dwie skargi: pani Beaty Mentone i pani Patrycji Mireckiej na wypowiedź pani mec. Marii Wentlandt-Walkiewicz, wyrażoną w kontekście emisji  reportażu na temat chłopca, chorującego na poważną chorobę serca. Komentarz mec. Walkiewicz wyemitowano w dyskusji w studio, 9 grudnia 2021 r. w programie „Sprawa dla reportera” TVP1. Zdaniem Skarżących, wypowiedź mecenas Walkiewicz, którą matka chłopca odebrała jako zarzut, że nie usunęła ciąży „była oburzająca”, „naruszyła przede wszystkim dobro dziecka”, „była okrutna wobec matki (oraz ojca) dziecka”.

Do Komisji Etyki TVP wpłynęły dwie skargi: pani Beaty Mentone i pani Patrycji Mireckiej na wypowiedź pani mec. Marii Wentlandt-Walkiewicz, wyrażoną w kontekście emisji reportażu na temat chłopca, chorującego na poważną chorobę serca. Komentarz mec. Walkiewicz wyemitowano w dyskusji w studio, 9 grudnia 2021 r. w programie „Sprawa dla reportera” TVP1. Zdaniem Skarżących, wypowiedź mecenas Walkiewicz, którą matka chłopca odebrała jako zarzut, że nie usunęła ciąży „była oburzająca”, „naruszyła przede wszystkim dobro dziecka”, „była okrutna wobec matki (oraz ojca) dziecka”.

W związku z tym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające:

- zapoznała się ze skargą pani Beaty Mentone i listem protestacyjnym pani Patrycji Mireckiej;

- dokonała analizy reportażu o chorym chłopcu i dyskusji w studio, wyemitowanych 9.12.2021 r. w programie „Sprawa dla reportera”, na antenie TVP1;

- zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami redakcji oraz pani mecenas Marii Wentlandt-Walkiewicz.

Po przeprowadzonym postępowaniu Komisja Etyki orzekła, że emitując w programie „Sprawa dla reportera” z 9.12.2021 r. komentarz pani mecenas Marii Wentlandt-Walkiewicz do reportażu o chorym Eryku, redakcja naruszyła obowiązujące w Telewizji Polskiej Zasady etyki dziennikarskiej w Rozdziale XII - Szacunek dla osób:

1. Dziennikarz powinien okazywać szacunek wszystkim osobom, bez względu na ich stosunek do religii lub odmienność ideową, kulturową czy obyczajową, co nie oznacza wyrażania zgodności z ich poglądami.

2. Dziennikarzowi nie wolno nikogo dyskryminować ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość lub pochodzenie etniczne, religię lub wyznanie, przekonania polityczne, przynależność organizacyjną, odrębność kulturową czy obyczajową, orientację seksualną.

3. Dziennikarz zachowuje szczególną wrażliwość w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, dotkniętymi inną chorobą, a także pozostającymi w ubóstwie.

4. Język wypowiedzi dziennikarza powinien być wolny od słów, wyrażeń i scen wulgarnych, obscenicznych i obraźliwych, a w bezpośrednim przekazie informacji nie powinien zawierać określeń wartościujących i stronniczych.

Komisja Etyki TVP dostrzega dobre intencje, które przyświecały redakcji przy podjęciu tematu. Reportaż dotyczył walki o zdrowie dziecka, które urodziło się z poważną wadą serca. Celem nagłośnienia tej historii było zebranie funduszy na leczenie chorego Eryka w Stanach Zjednoczonych.
Jednak dobre intencje, w żadnym wypadku, nie mogą naruszać poczucia godności osoby z niepełnosprawnością (w tym przypadku małego chłopca). Wypowiedzi wyemitowane w programie powinny być nadzwyczaj delikatne, tym bardziej, że dziecko uczestniczyło w nagraniu. Zdaniem Komisji publikując wypowiedź mec. Walkiewicz redakcji zabrakło wrażliwości i szacunku do innych osób.

w imieniu Komisji Etyki TVP

Krzysztof Nowina Konopka

Przewodniczący