• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 6.08.2024 r. w sprawie wpisów zamieszczonych w mediach społecznościowych przez red. Bartłomieja Bublewicza.

14:30, 09.08.2024
Orzeczenie Komisji Etyki TVP S.A. z 6.08.2024 r. w sprawie wpisów zamieszczonych w mediach społecznościowych przez red. Bartłomieja Bublewicza.!!! pusty LEAD !!!

Komisja Etyki TVP S.A. zajęła się sprawą wpisów zamieszczonych w mediach społecznościowych przez red. Bartłomieja Bublewicza, na wniosek Dyrekcji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej o zbadanie czy naruszają one Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej S.A. Owe wpisy to prywatne opinie dziennikarza dotyczące bieżących spraw politycznych, cytujemy przykłady: „Nie ma miejsca dla PSL w koalicji rządzącej. Na miejscu premiera zaryzykowałbym nawet wcześniejsze wybory”. „Kompromitacja to mało powiedziane. Nieprzygotowana prokuratura, wiarygodność działań na zerowym poziomie. Decyzja sądu pokazuje jak ważny jest i powinien być trójpodział władzy dla całej klasy politycznej”.

W związku z tym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające:

  • zapoznała się z wpisami red. Bartłomieja Bublewicza zamieszczonymi na prywatnym profilu, w mediach społecznościowych;

  • zapoznała się ze stanowiskiem red. Bartłomieja Bublewicza przekazanym mailem w dniu 5 sierpnia br.;

  • przeprowadziła rozmowy wyjaśniające z: panem Grzegorzem Sajórem – dyrektorem TAI, panem Janem Ciszeckim - zastępcą dyrektora ds. audycji informacyjnych TAI, panem Bartłomiejem Bublewiczem – dziennikarzem, autorem ww. wpisów.

 

Komisja Etyki TVP orzekła, że red. Bartłomiej Bublewicz naruszył Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej zapisane:

w Rozdziale XIII: Konflikt interesów:

w pkt. 1. „Dziennikarz nie może czynić niczego, co mogłoby zagrażać interesom, dobremu imieniu, wiarygodności, niezależności i bezstronności telewizji publicznej oraz jego misji zawodowej.”

oraz w Rozdziale XVI: Dziennikarz wobec Internetu i nowych mediów:

w pkt. 1. „Dziennikarz ma prawo do publikowania swoich przemyśleń i opinii w Internecie (…). Powinien to czynić jednak z najwyższą rozwagą, pamiętając, że informacja raz umieszczona, pozostanie tam na zawsze i nawet jeśli jest na tzw. stronie zamkniętej, nie ma gwarancji, że nie stanie się informacją ogólnie dostępną”.

w pkt. 2. „Dziennikarz powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje swoją redakcję oraz że prywatne wypowiedzi dziennikarzy powszechnie kojarzonych z TVP S.A. mogą być postrzegane jako jej stanowisko i mieć znaczący wpływ na opinie o TVP S.A.”

 

W trakcie rozmowy z Komisją red. Bublewicz przyznał, że takie wpisy nie powinny pojawiać się na profilu dziennikarza newsowego i jednocześnie przeprosił za swój błąd, dlatego Komisja uznaje sprawę za zakończoną.

 

w imieniu Komisji Etyki TVP

Sławomir Matczak

Przewodniczący