W związku z powyższym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające:
• przeanalizowała skargę pana Pawła Mielewczyka;
• zapoznała się z wpisem dotyczącym dziennikarzy TVN, autorstwa pana Jarosława Jakimowicza, umieszczonym w mediach społecznościowych, na prywatnym profilu;
• zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami pana Jarosława Jakimowicza;
• zapoznała się z innym wpisem pana Jakimowicza umieszczonym w mediach społecznościowych, odnoszącym się m.in. do choroby żony dziennikarza Tomasza Sekielskiego.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP orzekła, że pan Jarosław Jakimowicz naruszył Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP w Rozdziale XVI: Dziennikarz wobec internetu i nowych mediów:
1. Dziennikarz ma prawo do publikowania swoich przemyśleń i opinii w Internecie (na stronach internetowych, blogach, Facebooku, Twitterze, Instagramie, Snapchacie, itp.). Powinien to jednak czynić z najwyższą rozwagą, pamiętając, że informacja raz umieszczona, pozostanie tam na zawsze i nawet jeśli jest na tzw. stronie zamkniętej, nie ma gwarancji, że nie stanie się informacją ogólnie dostępną.
2. Dziennikarz powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje swoją redakcję oraz że prywatne wypowiedzi dziennikarzy powszechnie kojarzonych z TVP S.A. mogą być postrzegane jako jej stanowisko i mieć znaczący wpływ na opinie o TVP S.A.
3. Dziennikarz nie powinien publikować w Internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie. Dotyczy to szczególnie wypowiedzi na temat polityki, spraw międzynarodowych, życia społecznego, ekonomii, mediów, kwestii moralnych, etycznych, religijnych, a także działalności TVP S.A.
4. Zalecenie dochowania zasad etycznych w Internecie nie narusza wolności wypowiedzi i nie może być traktowane jako cenzura prewencyjna. Jest tylko etycznym wymogiem lojalności wobec TVP S.A., którą dziennikarz reprezentuje.
w imieniu Komisji Etyki TVP
Krzysztof Nowina Konopka
Przewodniczący