Rozmowa miała dotyczyć wystawy twórczości S. Wyspiańskiego, a wykorzystana została do krytycznej oceny działalności Pani Dyrektor w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Komisja obejrzała przywołany reportaż i odbyła rozmowę z jego współautorem - Miłoszem Horodyskim. Wyjaśnił on, że otrzymał zlecenie od redakcji reportażu OTVP Kraków na przygotowanie materiału o Muzeum Narodowym w związku z wystawą poświęconą Wyspiańskiemu.
W czasie nagrania i przeprowadzonej przed kamerą rozmowy red. Horodyski pytał o wiele spraw dotyczących działalności Muzeum, również o Galerię Sztuki Nowoczesnej i zbiory związane z „Solidarnością” z okresu stanu wojennego. Umawiając się na tę rozmowę, przekazał wcześniej sekretariatowi Pani dyrektor Gołubiew szeroki zakres tematów, m.in. dotyczących Galerii Sztuki Nowoczesnej.
Po obejrzeniu nagranego materiału, realizowanego na własną odpowiedzialność przez firmę producencką, autorzy zorientowali się, że problem Galerii Sztuki Nowoczesnej i zbiorów „Solidarności” daje szansę na powstanie ciekawszego reportażu niż materiał o wystawie poświęconej Wyspiańskiemu. Po zmontowaniu materiału firma producencka zaproponowała ten reportaż „Misji specjalnej”, gdzie został zakwalifikowany do emisji.
Po obejrzeniu reportażu Komisja Etyki stwierdza:
1.Reportaż porusza problem sprzecznych koncepcji funkcjonowania Galerii Sztuki Nowoczesnej i prezentacji zbiorów „Solidarności”
2. Pani Dyrektor występuje jako jedna ze stron, a jej wypowiedzi świadczą o tym, że podczas nagrania miała pełną świadomość, iż w tej części rozmowy przedstawia własną koncepcję funkcjonowania Galerii.
3. Reportaż jest wyważony i przedstawia różne aspekty sporu o funkcjonowanie Galerii. Przedstawienie odmiennych koncepcji przez różne strony nosi cechy dyskusji środowiskowej i w żadnym wypadku nie uderza w wizerunek Muzeum Miłosz Horodyski w rozmowie z Komisją Etyki stwierdził, że Pani Gołubiew nie zażądała autoryzacji tekstu, a on w chwili nagrania nie wiedział dokładnie, jaki program powstanie.
W tej sytuacji trudno wprawdzie wykluczyć, że mogło dojść do naruszenia „Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej” – (par. 6 Uczestnicy programu), ale warunki realizacji programu przez producenta zewnętrznego na jego ryzyko nie opierają się na zatwierdzonym scenariuszu, a tylko w takim przypadku można by bezwarunkowo zastosować ów paragraf „Zasad”. Uchybienie popełniła natomiast redakcja „Misji specjalnej” TVP1, która zakupiła gotowy reportaż i nie powiadomiła pani dyrektor Gołubiew o miejscu i terminie jego emisji.
Krystyna Morkosińska
Przewodnicząca Komisji Etyki TVP S.A.
Ignacy Rutkiewicz
Sekretarz organizacyjny Komisji Etyki TVP S.A.