Reportaż został zrealizowany na skutek interwencji kilku matek uczniów tej szkoły, skarżą-cych się na to, że dzieci, których obiady refunduje Opieka Społeczna, są dyskryminowane, otrzymują mniejsze porcje. Zdaniem dyr. Zgrych-Dobersztyn „wyemitowany program był tendencyjny i nieobiektywny - przedstawił tylko jedną stronę (dwie niezadowolone matki), nie pokazano istotnych fragmentów rozmowy z dyrektorem szkoły, nie pokazano i nie uwzględ-niono wypowiedzi rzecznika prasowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie”.
Komisja Etyki otworzyła postępowanie wyjaśniające:
- obejrzała kopię nagrania w.w. reportażu
- zapoznała się z odpowiedzią J. Giza-Stępień na zarzuty,
- przeprowadziła rozmowę z kierownikiem redakcji informacji OTVP/Szczecin i wydawcą w.w. reportażu Piotrem Dziemiańczukiem.
Po analizie uzyskanych w ten sposób wyjaśnień i informacji Komisja uznała, że nie ma potrzeby przeprowadzenia rozmowy z autorką relacji.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP orzeka, że Joanna Giza-Stępień nie naruszyła „Zasad etyki dziennikarskiej w TVP”, ponieważ zgodnie z p. II „Zasad” - Informacje i opinie - przedstawiła bowiem w swoim reportażu stanowisko obu stron konfliktu, zarówno kierownictwa szkoły, jak i rodziców oraz uczniów. Konfrontacja przedstawionych wypowiedzi nie potwierdziła zarzutu nierównomiernego traktowania uczniów w szkolnej stołówce.
Niemniej autorka reportażu popełniła kilka błędów, zwłaszcza w fazie przygotowywania reportażu, jednak miały one charakter raczej warsztatowy, niż etyczny.
Komisja przyjęła do wiadomości wyjaśnienie autorki relacji, że po przybyciu do szkoły starała się skontaktować z panią dyrektor, jednakże powinna była wcześniej zapewnić jej formalną zgodę na wejście ekipy filmowej na teren szkoły.
Komisja doceniła sposób, w jaki byli pokazywani uczniowie udzielający wypowiedzi, że mianowicie nie pokazano ich twarzy, ale z reportażu nie wynikało wyraźnie, czy filmowano ich za wiedzą i zgodą rodziców lub nauczycieli.
Ogólnie biorąc, autorka reportażu jak gdyby nie zdawała sobie sprawy, że wejście ekipy filmowej na teren szkoły wymaga bardzo starannego przygotowania i dużej wrażliwości.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Piotr Załuski