Red. Beata Hyży-Czołpińska nie wyraziła zgody na wykorzystanie fragmentów swego reportażu w audycji red. Szpakowskiego, traktując swoje dzieło jako integralną całość”. Dyr. Gajewski zwrócił się do Komisji Etyki z prośbą o wyjaśnienie, czy działanie red. Szpakowskiego jest zgodne ze standardami pracy w Telewizji Polskiej oraz przepisami je regulującymi. Poinformował również, że do czasu uzyskania opinii Komisji Etyki zawiesza emisję programu red. Szpakowskiego „Ujawnić prawdę”.
W związku z tym Komisja Etyki otworzyła postępowanie wyjaśniające:
- obejrzała wyemitowany w OTV/Białystok reportaż Beaty Hyży-Czołpińskiej „W imieniu Rzeczypospolitej” oraz zrealizowaną, ale niewyemitowaną audycję Eugeniusza Szpakow-skiego „Ujawnić prawdę”,
- zapoznała się z dwiema notatkami służbowymi Beaty Hyży-Czołpińskiej oraz z wyjaśnieniem Eugeniusza Szpakowskiego i jego odpowiedzią na notatkę służbową B. Hyży-Czołpińskiej wraz z załącznikami,
- przeprowadziła rozmowy z Beatą Hyży-Czołpińską i Eugeniuszem Szpakowskim.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP stwierdza, że Eugeniusz Szpakowski naruszył Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej - par. XII Rzeczywiste autorstwo, p.1:
„(...) Dziennikarzowi nie wolno dokonywać przeróbek tekstów ani korzystać bez zgody auto-rów z materiałów, utworów i tytułów audycji, ani też z cudzego pomysłu dziennikarskiego”.
Jak ustaliła Komisja Etyki w toku postępowania wyjaśniającego, Eugeniusz Szpakowski wykorzystał w swojej audycji „Ujawnić prawdę” fragmenty reportażu „W imieniu Rzeczypospolitej” Beaty Hyży-Czołpińskiej mimo nieuzyskania na to zgody autorki. Włączając do swojej audycji najcelniejsze fragmenty tego reportażu, wiedział, że B. Hyży-Czołpińska przygotowała w porozumieniu z nim trzy wypowiedzi, niewykorzystanych w całości, w reportażu tzw. materiałów roboczych, z których jednak nie skorzystał. Trudno przyjąć argument, że przygotowane wypowiedzi były zbyt długie, bowiem można było je skrócić stosownie do czasu audycji.
Należy podkreślić, że problem stanowiący przedmiot rozpatrywanej skargi nie wymagał zwrócenia się do Komisji Etyki i powinien być rozstrzygnięty przez dyrektora Ośrodka TVP zwłaszcza, że sprawa znalazła się w fazie „przedantenowej”. Nie jest to, niestety, odosobniony przypadek, gdy przełożeni unikają zajęcia stanowiska w sprawie zgoła oczywistej i starają się zasłonić opinią Komisji Etyki TVP.
Przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A.
Piotr Załuski