Komisja Etyki:
– obejrzała nagranie reportażu,
– skonfrontowała jego treść i formę reportażu z zarzutami zawartymi w skardze,
– zapoznała się z informacją o wnioskach z kolaudacji reportażu,
– przeprowadziła rozmowy z autorem reportażu Andrzejem Tomczakiem i autorką dokumentacji wstępnej Katarzyną Hańderek oraz kierownikiem redakcji reportażu TVP2 Barbarą Paciorkowską.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP stwierdza, że autorzy reportażu „Bomba w twarz” naruszyli „Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A.”, a w szczególności:
p.2 – Informacje i opinie – m.in. „Informacje powinny być bezstronne i dokładne, zweryfikowane w odrębnych źródłach”.
p.4 – Zbieranie i opracowanie materiałów – m.in. „Opracowanie i montaż materiałów nie mogą zniekształcać informacji czy opinii. Jeśli program stanowi rekonstrukcję zdarzeń, odbiorcy powinni być o tym poinformowani”.
Naruszenie „Zasad” przejawiło się zwłaszcza:
– w nierównoprawnym traktowaniu stron przedstawianego konfliktu, tj. zatrzymanych pięciu młodych ludzi oraz policji i pracowników Izby Wytrzeźwień; autorzy arbitralnie przyjęli wersję wydarzeń, prezentowaną przez policję i pracowników Izby Wytrzeźwień, selektywnie traktując relacje zatrzymanych,
– w braku wskazania, że wypowiedzi zatrzymanych są rekonstrukcją, nie spełniającą kryteriów wizji lokalnej,
– w wartościującym zmontowaniu zebranych materiałów, podkreślonym doborem ilustracji muzycznej oraz nieuprawnionymi powtórzeniami montowanych wypowiedzi uczestników reportażu.
Ponadto autorzy niedostatecznie zdokumentowali temat reportażu:
– nie dotarli do policjantów przeprowadzających zatrzymanie i ograniczyli się do przedstawienia raportu, odczytanego przez ich przełożonego, nieuczestniczącego w wydarzeniu,
– działania pracowników Izby Wytrzeźwień przedstawili w sposób mało wnikliwy i niewiarygodny,
– nie zweryfikowali podejrzenia o pobicie w trakcie zatrzymania lub w Izbie Wytrzeźwień.
Zdaniem Komisji Etyki błędy warsztatowe popełnione przez autorów doprowadziły do naruszenia ww. „Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej S.A.”, co jednak nie może być łączone z oceną prawną rekonstruowanych zdarzeń.
R
Przewodnicząca Komisji
Anna Wójcik–Rydlewska