• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Premiera „Przygody” w reżyserii Jana Englerta w TVP1

13:39, 26.11.2014
Premiera „Przygody” w reżyserii Jana Englerta w TVP1!!! pusty LEAD !!!

Sztukę wybitnego węgierskiego pisarza Sándora Máraiego „Przygoda” wg scenariusza i w reżyserii Jana Englerta TVP1 pokaże premierowo na scenie Teatru Telewizji 1 grudnia o godz. 20:25. Koprodukcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej wiąże się z jubileuszem 50-lecia pracy na scenie i w Teatrze TV Jana Englerta – odtwórcy głównej roli w spektaklu.

 
Fragm. sepktaklu "Przygoda"

Podziel się:  Więcej
„Przygoda” Sándora Máraiego (1900-1989) opisuje skomplikowany wielokąt miłosny. Skrywane tajemnice i zaskakujące odkrycia burzą porządek dnia, który miał być zawodowym i prywatnym triumfem uznanego lekarza, profesora Kádára. Dowiaduje się on, że żona zamierza opuścić go z innym mężczyzną, którym na dodatek okazuje się być zaufany asystent. Jednocześnie w trakcie decydującej o rozstaniu rozmowy Kadar nieoczekiwanie diagnozuje u niej nieuleczalną chorobę. Czuje się podwójnie przegrany: jako oszukany i porzucony mężczyzna oraz jako lekarz, który nie może pomóc ukochanej. Jak się zachowa w sytuacji upokorzenia?

To wzruszająca opowieść o miłości i odpowiedzialności. Bohaterowie uwikłani w plątaninę uczuć poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o granice powołania zawodowego i oddania innemu człowiekowi. Są zmuszeni do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów, co stwarza niezwykle silne napięcie dramaturgiczne, a całości nadaje wymiar nieomal tragedii greckiej.

W spektaklu wystąpili: Jan Englert, Beata Ścibakówna, Edyta Olszówka, Piotr Adamczyk, Wiesław Komasa i Zofia Zborowska.

Centrum Informacji TVP

PRZYGODA
Autor: Sándor Márai; przekład: Katarzyna Lewicka;scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jan Englert; scenografia: Anna Wunderlich, Katarzyna Nesteruk; kostiumy: Ewa Machulska; zdjęcia: Witold Adamek; montaż: Milenia Fiedler; muzyka: Zespół TAQ, w składzie: Marcin Masecki – fortepian, Ziv Ravitz – perkusja, Garth Stevenson – kontrabas; dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo.

Obsada:
Péter Kádár, profesor medycyny – Jan Englert
Anna, jego żona – Beata Ścibakówna
Dr Eszter Pálos, lekarka – Edyta Olszówka
Dr Zoltán, asystent profesora – Piotr Adamczyk
Dr Szekeres, lekarz – Wiesław Komasa
Pielęgniarka – Zofia Zborowska
produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska S.A.