Będzie to unikatowe przedsięwzięcie w skali europejskiej , które stawia sobie za cel ocenę niezwykle popularnego gatunku filmowego, jakim jest serial telewizyjny. Polski serial telewizyjny ma 50 lat. 5 stycznia 1965 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję „Barbary i Jana” w reżyserii Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika z Janiną Traczykówną i Janem Kobuszewskim w rolach głównych. Jesienią tego roku obchodzić będziemy 50. rocznicę serialu „Wojna domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy.
Tegoroczny Festiwal to konkurs polskich seriali telewizyjnych zrealizowanych w latach 2010 -2014 przez Telewizję Polską , największego polskiego producenta i nadawcy tego gatunku twórczości. W kolejnych latach organizatorzy przewidują udział w Festiwalu innych polskich stacji telewizyjnych, a także nadawców zagranicznych.
W tym roku pokazom konkursowym towarzyszyć będą spotkania publiczności z gwiazdami seriali i ekipami twórców seriali rywalizujących o Grand Prix Festiwalu i nagrody aktorskie. Przewidywane są recitale śpiewających aktorów i panele dyskusyjne. Maria Malatyńska – publicystka, krytyk filmowy, wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, poprowadzi panel
„Serial jako nowa forma aktorskiego warsztatu”. Z kolei prof. Wiesław Godzic – medioznawca (SWPS Warszawa), przygotowuje panel
„Serial, czyli głód opowiadania. Co nas czeka”. Organizatorzy planują również zlot fanów „Czasu honoru”.
W retrospektywnych przeglądach przypomniane zostaną seriale:
„Barbara
i Jan” – 50 lat od premiery,
„Wojna domowa” - 50 lat od premiery,
„Kariera Nikodema Dyzmy” – 35 lat od premiery,
„Czterdziestolatek” – 40 lat od premiery,
„07 zgłoś się”, „Alternatywy 4”. Przed każdą projekcją „Kulisy seriali” – 12-minutowe filmy,
przygotowane przez kanał TVP Seriale. Widzowie będą mieli możliwość wybrać Serial Wszech Czasów. Wstęp na większość festiwalowych przeglądów i imprez – wolny.
Wydarzenie będzie szeroko promowane i relacjonowane na antenach Telewizji Polskiej oraz w radiu, prasie i na portalach internetowych.
Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”
w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko– Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska S.A. Do współpracy zaproszono również Miasto Elbląg.
Honorowy patronat nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Organizatorzy imprezy wystąpili także o patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektorem Festiwalu jest Bogumił Osiński – pomysłodawca i autor projektu Festiwalu, dziennikarz telewizyjny, krytyk filmowy.
Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas, podjął decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej Festiwalu aktorom występującym w pierwszym polskim serialu telewizyjnym („Barbara i Jan”) Janinie Traczykównie i Janowi Kobuszewskiemu.
Autorem plakatu festiwalowego jest Rafał Olbiński – światowej sławy malarz, grafik i twórca plakatów.
Centrum Informacji TVP