„Pełnosprawni” to rzeczywisty obraz niepełnosprawnych sportowców – zarówno będących u szczytu kariery, jak i tych, którzy na te szczyty dopiero się wspinają. Reporterzy obserwują ich nie tylko na zawodach i treningach, lecz także w domach i codziennym życiu, np. gdy kroją cebulę, nie posiadając dłoni; wspinają się po schodach, mając sparaliżowane nogi; walczą z wysokimi krawężnikami uniemożliwiającymi przejazd wózkiem inwalidzkim na drugą stronę ulicy. W tym wszystkim najważniejsze jest to, że mają do wszystkiego dystans, traktują sytuacje z humorem.
Program był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach w kraju i za granicą. W jubileuszowym wydaniu nie zabraknie podsumowania ostatnich dwóch lat, życzeń sportowców i spojrzenia „z przymrużeniem oka” na samych twórców programu. Przez te dwa ostatnie lata wraz z licznymi gośćmi przeprowadzi nas prowadząca program Paulina Malinowska-Kowalczyk.
,br>
-
Chciałem Wam wszystkim z okazji dwóch lat Waszej fantastycznej pracy oraz setnego odcinka na antenie TVP1 podziękować. Za Waszą niezwykłą wrażliwość i zaangażowanie w ważne społecznie tematy, które poruszacie w swoich programach – życzenia te zespołowi „Pełnosprawni” przekazał dyrektor TVP Sport
Włodzimierz Szaranowicz.
Niepełnosprawni emanują radością życia, pełnosprawnością i niebywałą zaradnością. Uprawiają sport – i ten wyczynowy, i ten amatorski. Przez całe życie zmagają się z przeciwnościami losu i z rywalami na sportowych arenach świata. Mówienie o losach oraz pięknych, a często bardzo trudnych chwilach w życiu bohaterów naszych programów, to dla dziennikarza niebywałe wyzwanie.
-
Nasi reporterzy mają jedną wspólną cechę – są profesjonalistami w tym, co robią, a każdy ma swoją wrażliwość i estetykę przekazu. To wyzwala wiele możliwości. Tematy staramy się tak dobierać, by każdy czuł swobodę kreacji, dostrzegał rzeczy ważne i nie tylko pięknie. Wszyscy codziennie wykonują prace wydawać by się mogło niemożliwe do zrealizowania … – mówi odpowiedzialna za projekt
Renata Bielecka. Warto tu zacytować słynne powiedzenie brytyjskiej pisarki Joenette Winterson:
„Tylko niemożliwe warte jest wysiłku”.
Cotygodniowe programy tworzy niewielki zespół, który zawsze ma pomysły i zawsze jest w miejscach, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla sportu niepełnosprawnych. To także olbrzymia praca logistyczna, setki kilometrów przejechanych podczas realizacji zdjęć, setki godzin montażu, dających setki ważnych felietonów. Jakiś ważny etap za nimi, każdy patrzy więc w przyszłość i na to, co jeszcze można zrobić lepiej.
Prowadząca od lat program
Paulina Malinowska-Kowalczyk jest uznaną w Polsce dziennikarką, zajmującą się tematyką sportu niepełnosprawnych. Od początku z programem pracuje publicystka Sylwia Michałowska, autorka nagradzanych dokumentów z tej dziedziny, a także świetni publicyści: Paweł Jeż, Katarzyna Kopeć, Jacek Zakrzewski czy Tomasz Sobiecki. Nad całością planowania i realizacji zadań - wspólnie z Renatą Bielecką - czuwa dziennikarz TVP Sport Dominik Jabłecki. Wcześniej program współtworzyła Justyna Szubert-Kotomska, znana ze świetnych reportaży paraolimpijskich i olimpijskich. Z programem współpracują niezawodni i wrażliwi operatorzy, m.in. Robert Jażdżyk, Jacek Szatański czy Ireneusz Kocon, a także montażyści, m.in. Jarosław Dziedzic, Adam Kawiak, Bogusław Koziarski czy Adam Goworek i Filip Goworek. Od początku produkcją programu zajmowała się Tamara Czyż-Kasperek, teraz wspólnie z Magdaleną Sitek.
-
Praca dla osób niepełnosprawnych jest dla nas wszystkich olbrzymim wyzwaniem. Trzeba mieć zawsze otwarte serce, rozumieć potrzeby i być niezwykle odpowiedzialnym. Dzięki temu powstają przepiękne opowieści o niepełnosprawnych sportowcach niosące olbrzymi optymizm: o ich sportowych zmaganiach, zaradności życiowej i o ich wielkiej pełnosprawności – powiedział
Marek Oblaciński, kierownik Redakcji Transmisji i Publicystyki TVP Sport.
Program „Pełnosprawni” emitowany jest w TVP1 w każdą sobotę, ok. godz. 7.00, a także w TVP Sport w każdy wtorek ok. godz. 17.30. Wszystkie emisje umieszczone są również na stronie internetowej www.sport.tvp.pl.
Centrum Informacji TVP