O Janie Pawle II napisano i powiedziano już prawie wszystko. Nakręcono dziesiątki filmów, a jego biografię przestudiowały setki badaczy, by móc ogłosić go Świętym.
A jednak czy tak naprawdę go poznaliśmy, czy wiemy jaki był, gdy nie otaczały go tłumy wiernych, gdy nie było wokół niego watykańskich dostojników, gdy zdejmował białą sutannę i spotykał się z przyjaciółmi? O czym z nimi rozmawiał, co go cieszyło, czym się martwił, czy był już „tylko” głową Kościoła, biskupem Rzymu, czy wciąż też księdzem - takim jakim był, gdy pieszo zmierzał do swojej pierwszej parafii w Niegowici? Jak się modlił, jak powstawały jego encykliki, co czytał i o co pytał tych, którzy odwiedzali go w prywatnych apartamentach?
Ten najbardziej oczywisty apartament to pokoje na trzecim piętrze pałacu Apostolskiego. Ale był nim też skromny pokoik w domu położonym wysoko w górach w Les Combes, leśna polana w czasie długiej wędrówki w Alpach, a czasem dom drwala w Dolomitach.
O Janie Pawle II opowiadają w tym niezwykłym filmie uczestnicy górskich wycieczek: kard. Stanisław Dziwisz, Arturo Mari, Egildo Biocca – przyjaciel i członek watykańskiej żandarmerii (nigdy wcześniej nie wypowiadał się przed kamerami) i mieszkańcy alpejskiej wioski, którzy przez parę tygodni w roku byli sąsiadami przyszłego Świętego. Z tych opowieści oraz z archiwalnych zdjęć wyłania się portret najpotężniejszego człowieka w Kościele, który prywatnie żył w sposób niebywale skromny, prosty, bez majestatu i celebry.
Spokojna, nieśpieszna, mądra opowieść o człowieku, który zmienił świat, ale sam nigdy się nie zmienił.
Reżyseria: Maciej Czajkowski
Muzyka: Radzimir Dębski
Centrum Informacji TVP