• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dokumenty Telewizji Polskiej nagrodzone w Locarno

14:46, 27.08.2015
Dokumenty Telewizji Polskiej nagrodzone w Locarno!!! pusty LEAD !!!

Dokument TVP1 „Bracia” w reżyserii Wojciecha Staronia i „Mów mi Marianna” TVP2 w reż. Karoliny Bielawskiej otrzymały prestiżowe nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.

 
Kadr z dokumentu „Bracia” Wojciecha Staronia

Podziel się:  Więcej
Główną nagrodę sekcji „Tydzień Krytyki Filmowej” przyznano dokumentowi „Bracia” Wojciecha Staronia, o sędziwych braciach Mieczysławie i Alfonsie Kułakowskich z okolic Berdyczowa, którzy jako dzieci znaleźli się w gułagu, skąd uciekli. Udało im się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. Ich życie składa się z nieustannych przeciwności losu, ale pomimo waśni i sporów potrafią je pokonywać, do tego są pełni wigoru i mają mnóstwo nowych, szalonych pomysłów.
Z kolei Nagrodę Premio Zonta Club Locarno - dla filmu, który upomina się o sprawiedliwość i społeczną etykę - otrzymała Karolina Bielawska za dokument „Mów mi Marianna”, historii mężczyzny, który zaczyna nowe życie jako kobieta. Marianna to atrakcyjna czterdziestolatka, która odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć.

***

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, w Szwajcarii, odbywa się od 1946 roku. Główną cechą festiwalu jest pokaz filmów na świeżym powietrzu na Piazza Grande, gdzie mieści się ponad 8000 widzów, na jednym z największych ekranów plenerowych na świecie. Główną nagrodą festiwalu jest Złoty Lampart przyznawany dla najlepszego filmu w konkursie międzynarodowym.

Centrum Informacji TVP