• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Prix Italia dla „Kabaretu śmierci” TVP2

17:00, 24.09.2015
Prix Italia dla „Kabaretu śmierci” TVP2!!! pusty LEAD !!!

Wielki sukces koprodukcji Telewizji Polskiej podczas 67. edycji najstarszego i najbardziej prestiżowego międzynarodowego festiwalu programów telewizyjnych PRIX ITALIA 2015. „Kabaret śmierci” w reż. Andrzeja Celińskiego został uhonorowany nagrodą Prix Italia w kategorii film artystyczny. Prix Italia odbywa się w Turynie w dniach od 19 do 24 września.

 
Kadr z filmu "Kabaret śmierci"

Podziel się:  Więcej
„Kabaret śmierci” to koprodukcja Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 oraz Grupa dr A.R. Kwiecińskiego. To opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni - twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim - jak sami podkreślają - o duszę i godność. Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego - uliczny błazen Rubinstein. Kamera dociera do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck... W roli komentatorów występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat sztuki za kolczastym drutem oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie tych wydarzeń.

Dokument „Kabaret śmierci” został doceniony na 58. New York Festivals World’s Best Tv & Films 2015 zdobywając Złoty Medal w kategorii film dokumentalny.

Nominowane do nagrody Prix Italia były także dwie inne koprodukcje TVP. W kategorii fikcja nominowany był koprodukowany przez Redakcję Artystyczną TVP2 oraz Narodowy Instytut Audiowizualny i The Chimney Pot spektakl „Karski” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz. W kategorii dokument - „Obietnica dzieciństwa” w reż. Piotra Kaczyńskiego i Ryszarda Morawskiego, koprodukcja Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1oraz Kalejdoskop Film. Centrum Informacji TVP