• Wyślij znajomemu
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Agnieszka Romaszewska-Guzy laureatką nagrody wolności słowa

12:57, 05.11.2015
Agnieszka Romaszewska-Guzy laureatką nagrody wolności słowa!!! pusty LEAD !!!

Laureatką nagrody wolności słowa im. Ihora Łubczenki przyznawanej corocznie przez Związek Dziennikarzy Ukrainy została Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat, wiceprezes SDP.

 
Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat

Podziel się:  Więcej
- Jestem bardzo zadowolona z tej nagrody. Jest to owoc naszej 4-letniej współpracy. Bardzo doceniam, że jestem w tak prestiżowym gronie nagrodzonych wcześniej osób. W momencie transformacji dziennikarstwo ma ogromną rolę do spełnienia. Zawsze starałam się i nadal staram służyć ukraińskim kolegom doświadczeniem polskiego dziennikarstwa zarówno dobrym, jak i złym, bo nawet z tych złych przykładów można się czegoś nauczyć - mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat.

Jak podkreślił Ołeksandr Bryż – przewodniczący donieckiego oddziału organizacji – Agnieszka Romaszewska-Guzy zawsze walczy o prawa ukraińskich dziennikarzy w Europie i dlatego powinna otrzymać tę nagrodę.

Szef dniepropietrowskiego oddziału organizacji Ołeksij Kowalczuk nazwał dyrektor TV Biełsat - adwokatem ukraińskiego dziennikarstwa.

Pierwszy sekretarz NZDU Sergiy Tomilenko przypomniał również, że to Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, na czele którego stoi Agnieszka Romaszewska, jako pierwsze zareagowało na wydarzenia na Majdanie i na liczne przypadki przemocy wobec dziennikarzy:
- Koledzy z Polski zaczęli zbierać środki, by pomóc ukraińskim dziennikarzom. I to właśnie pani Agnieszka nie raz przyjeżdżała na Ukrainę w celu pomocy i wsparcia. Dzięki inicjatywie polskich kolegów rozpoczęło działalność wspólne centrum pomocy dziennikarzy NZDU i Narodowego Związku Zawodowego Dziennikarzy, które udzieliło wsparcia materialnego dziesiątkom kolegów, poszkodowanym na Majdanie, Krymie i wschodzie Ukrainy – dodał.

Decyzja kolegium konkursowego była jednogłośna.

Centrum Informacji TVP